Küçük İşletmeler İçin Pazarlama: Düşük Bütçeyle Pazarlama Fikirleri

İster yeni başlıyor olun, ister bir süredir işin içinde olun, küçük işletmelerin pazarlamasını düşük maliyetle veya tamamen ücretsiz olarak yapmanın birçok yolu vardır.

Bir uzman yardımı olsun ya da olmasın, küçük işletmeler için dijital pazarlamaya büyük paralar harcayabilirsiniz, ancak artık daha büyük markaları kendi oyunlarında ele geçirmenize yardımcı olmak için erişebileceğiniz, bir sürü ücretsiz pazarlama aracı var – hem de küresel sahnede – çok az veya hiç harcama yapmadan.

Nasıl mı? Sitenize gelen trafiği artırmak (SEO), ürünlerinizi ve hizmetlerinizi onlara ihtiyaç duyan daha fazla müşteriye (sosyal reklamlar) sunmak ve sosyal güvenilirliğinizi ve itibarınızı artırmak (içerik pazarlaması) için web’in demokratik doğasını bilinçli bir şekilde kullanarak.

Yine de bir uyarı yapma gereği duyuyoruz. SEO, dijital pazarlama ve içerik pazarlaması uzay bilimi kadar zor değildir – ancak kafanızı toplamanız ve iyi bir şekilde yürütmeniz biraz zaman alabilir.

Dijital ayak izinize odaklanmak için biraz zaman ayırmaya istekliyseniz ve bunu yapabiliyorsanız, neredeyse bir küçük işletme pazarlama gurusunun başarabileceği kadarını (ancak çok daha az maliyetle) başarabilirsiniz.

Servcorp’ta bizler, müşterilerimizin büyümeleri ve başarılı olmaları ile yakından ilgileniyoruz, bu nedenle, kısıtlı bir bütçeniz olsa bile pazarlama sonuçlarınızı artırmanın en etkili yollarından bazılarını sizler için bir araya getirdik.

Düşük bütçeli küçük işletmeler için en iyi 4 pazarlama fikri.

1. SEO içeriklerinizi gözden geçirin
Çevrimiçi satış yapıyorsanız – ürün veya hizmetler olsun – SEO’nuzu sıralamanız gerekir. Sitenize daha fazla trafik çekmek için çok önemlidir. Aslında, web siteniz kötü bir şekilde optimize edilmişse işinize çok fazla zarar da verebilir:

  • Google, sitenizi cezalandırabilir, bu da arama motoru konumunuzu ilk sayfadan aşağı ve aşağı yönlendirir.
  • Sitenizin dizini tamamen kaldırılabilir (Google’dan kaldırılabilir) (ve tekrar dizine eklenmesi çok zordur).
  • Sıralamanız durgun olabilir (bu genellikle pahalı SEO şirketiniz kar elde etmek için denizaşırı SEO sağlayıcılarına geri bağlantılar sağladığında olur).

Artık SEO şirketleri, sizi 1. sayfaya yönlendirmek ve sitenizin Google’ın melodisini mırıldandığından emin olmak için Avustralya giibi ülkelerde ayda 4,000 dolara kadar ücret alabilir. Ama aslında bunu kendin yapmayı öğrenebilirsin.

Yapmanız gereken ilk şey, SEO’nuzun gerçekte nasıl çalıştığını analiz etmektir. Sitenizin tam denetimini yaparak başlayın. Bunu yapmanıza yardımcı olacak bir dizi SEO aracı (çoğu ücretlidir) çevrimiçi olarak bulabilirsiniz, ancak bazı siteler ücretsiz bir genel bakış sunar; SEO için sade bir İngilizce kılavuzu için Neil Patel’in SEO Analiz Aracını deneyin. Düşük sayfa kelime sayısı, uzun yükleme süreleri, yinelenen meta açıklamalar veya hiç meta açıklama olmaması gibi kritik hataları kontrol edin. Ardından, tüm hataları çözene kadar sistemli bir şekilde bunlar üzerinde çalışın.

2. Bir marka kabilesi oluşturun.
Ücretsiz küçük işletme pazarlaması için Facebook Gruplarının gücünü asla küçümsemeyin. Yüz milyonlarca kullanıcının günde ortalama 58 dakika sosyal medya platformlarını kontrol ettiğini göz önünde bulundurursak, bu gerçek bir pazarlama fırsatları hazinesidir.

Fikirlerinizi çevrimiçi ortamda sizinle aynı fikirde olan kişilerle paylaşmaktan hoşlanıyorsanız, bu beceriyi kullanmak, küçük işletmeniz için dijital pazarlamayı artırmanın harika bir yoludur. Başarılı bir potansiyel müşteri grubu oluşturmak için, başkalarının okumak ve etkileşim kurmak isteyeceği içerikleri paylaşmanız gerekir.

Markanızı mümkün olduğunca etrafa yaymaya odaklanmayın – sohbetlere markanızdan hiç bahsetmeden başlayın. Bunun sebebi, söyleyeceklerinizle ilgilenen ve nihayetinde markanızın sunduğu çözümle ilgilenebilecek, ısınmış bir kitleyle güvenilirliğinizi oluşturmaktır. Hedef kitlenizi genişlettikten sonra, kendi Facebook Grubunuzu kurmayı düşünün; bu, Facebook işletme sayfanızdan çok daha etkili olacaktır.

Güvenilirlik oluşturduğunuzda, kullanıcıların yayınladığınız bağlantılara tıklama olasılığı daha yüksek olacaktır, bu da onları web sitenize daha düzenli olarak yönlendirebileceğiniz anlamına gelir. Hangi bizi getiriyor…

3. İşiniz buna bağlıymış gibi blog yazmak.
Bu, potansiyel müşteriler için lezzetli bir ilgi ağı oluşturmak için önceki küçük işletme pazarlama çabalarınızın bir araya geldiği gizli sostur. WordPress, platformunda her ay 409 milyondan fazla blog okuduğunu söylüyor.

İyi hazırlanmış, kaliteli bir blog pek çok şey yapabilir. Sitenizde düzenli olarak içerik yayınlamak, organik SEO’yu artırır. Sosyal yayınlarınızdaki harika içeriğe bağlantı vermek, sitenize trafik çeker (ayrıca sıralamalarınızı organik olarak yükseltir) ve güvenilir, faydalı bilgiler sağlamak marka sadakatini ve güvenilirliğini geliştirir, daha fazla ağızdan ağıza iletişim, yönlendirmeler ve sıcak potansiyel müşteriler oluşturur.

Ne yazmalısın? Her şeyden önce, yardımcı olun. İnsanlara kullanabilecekleri bilgiler verin. Ziyaretçilerinizin markanızla ilgili sorularını yanıtlamaya çalışın. Hikayenizi sade bir İngilizce ile anlatın, teknik konuşmalardan veya jargonlardan kaçının ve okuyucularınızla yakın bir arkadaş gibi konuşun. Temel rehberler ve listeler, onlara yardımcı olabilecek ürünlerin incelemeleri, insanların onları nasıl sevdiğine dair vaka incelemeleri ile sorunlu noktalarını çözmeye odaklanın.

4. Ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürün.
Sitenize trafik çektiğimize göre, şimdi sıra ziyaretçileri müşteriye dönüştürmekten bahsetmeye geldi. Bunu yapmanın basit bir yolu, hizmetlerinizi tanıtabilmeniz ve bunları daha uzun bir zaman diliminde alıcılara dönüştürebilmeniz için kullanıcılardan e-posta bilgilerini toplamaya başlamaktır. HubSpot Marketing Free harika bir araçtır ve başlangıç olarak potansiyel müşterileri dönüştürmeye yardımcı olmak için, ana sayfanıza bir açılır pencere aracı ekleyebilirsiniz. Veya küçük işletmeler için dijital pazarlamayı kolaylaştıran bu 10 dönüştürme aracından herhangi birini deneyebilirsiniz. Küçük işletmeler için pazarlama fikirleri, pazarlama cephaneliğinizin hayati bir parçasıdır. Bu stratejileri, yeni ve mevcut müşterilere ulaşmanın kolay, ücretsiz ve ölçeklenebilir bir yolu olarak kullanın. Potansiyel müşteriler arasında markanızı birinci planda tutarsanız, daha fazla pazarlama seçeneği sunmaya hazır olduğunuzda, daha fazlasını duymaya ve satın alma kararı vermeye hazır bir kitleniz olur.

Servcorp Topluluk Platformumuz, tüm müşterilerimize harika bir rehberdir ve markalarını dünya çapında profesyonellere ücretsiz olarak pazarlama fırsatı sunar. Diğer işletmelerle bağlantı kurmak, blog makalelerinizi ve özel tekliflerinizi tanıtmak, etkinlikleri yayınlamak ve daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close