Zamanınızı Verimli Hale Getirmek İçin Yapabilecekleriniz

İş hayatında başarılı olmak tüm çalışanların hedefi. Bu hedefe ulaşmak için herkesin bildiği bir yanlış var: Çok çalışmak. Oysaki önemli olan çok çalışmak değil, zamanı iyi değerlendirmektir. Bu noktada etkin zaman yönetimi,  çalışanların önüne çıkan sorunlardan biri.

‘‘Vaktim Yok!’’ gün içerisinde hepimizin sıklıkla kurduğu veya aklından geçirdiği bir cümle. Zamanımızı etkin kullanmadığımız takdirde, gün içinde yapılacak işler yığılıp içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Sizde yapacağınızı birkaç değişiklikle kariyer hedeflerinize ulaşabilmek ve iş hayatınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Hayır Demeyi Öğrenmekle Başlayın

Çoğu zaman kaba görünmemek için veya çatışmadan korktuğumuzdan hayır demekte zorlanırız. Ancak etkin bir zaman yönetiminde hayır demeyi bilmek önemlidir.

Sizde hayır demeye ‘‘Bu iş için sana yardım edecek doğru kişi olmayabilirim.’’ veya ‘‘Önceliklerim arasında olmadığından yapamayacağım.’’  gibi cümlelerle başlayabilirsiniz.

Önceliklerinizi Belirleyin

Güne başlarken ilk olarak önceliklerinizi belirleyerek başladığınızda siz de işlerin kolaylaştığını fark edeceksiniz. Bu doğrultuda önemli işlerin bitirilmesine öncelik vererek gün içerisinde verimli olduğunuz saatleri buna ayırmak sizin için her zaman doğru bir tercih olacaktır.

Verimlilik Uygulamalarından Destek Alın

Verimli bir iş yaşamı için teknolojiden yararlanmayı unutmayın. Popüler birçok verimlilik uygulamasından gününüzü organize etmek için ücretsiz olarak yardım alıp gün içerisinde bakabilirsiniz.

Zaman Tuzaklarına Dikkat Edin

Zaman tuzakları, verimli bir zaman yönetiminin önündeki en büyük engellerden biridir. Çevrenizdeki zaman tuzaklarını fark etmek verimli bir iş yaşamı için oldukça önemidir. Masanızın düzenine dikkat edip, yetersiz olduğunuz konuları tespit etmekle işe başlayabilirsiniz.

Zamanınızın değerli olduğunu hissettirin.

Zamanınızın değerli olduğunu yalnızca içselleştirmekle kalmayın, bunu aynı zamanda karşınızdaki kişilere hissettirin. Tabii uygun bir şekilde! Görüşmeleriniz için belirli bir günü seçmek ve uzun telefon görüşmelerinizi kısıtlamak iyi bir yol olacaktır.

Dinlenmeniz Gerektiğini Unutmayın

Yoğun çalışıyor olabilirsiniz; ama bu kendinize vakit ayırmayacağınız anlamına gelmez. İşlerinizi planlarken daha verimli bir iş yaşamı için boş zamana ihtiyacınız olduğunu göz ardı etmeyin. Hobinize birkaç saat ayırmak veya merak ettiğiniz bir filme gitmek sizi hem rahatlatır hem de iş yoğunluğuna karşı motive eder.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close