Zorlu Günlerde İlham Veren 10 Girişimci Sözü

İşinizin yolunda gitmesi için biraz ilham almaya ihtiyacınız varmış gibi mi hissediyorsunuz? Ünlü girişimcilerden alıntılar okumak, her zaman bir miktar ilham almak için iyi bir fikirdir.

Daha da iyisi, girişimcilik ile ilgili sözler arasından en beğendiğiniz bir kaç seçeneği yazdırmak ve bunları ofisinizin bazı köşelerine (veya kişisel hayatınızda sarsılmaya ihtiyacınız varsa, en iyi yer banyo aynasıdır) stratejik olarak yerleştirmek, sizi “en iyi kendiniz” olmaya odaklayabilir, hem de her gün!

Araştıracak ve onlardan ilham alacak başarılı danışmanlara sahip olmak, yeni veya köklü işletmelerin zor zamanlarda yeniden güçlenmesine yardımcı olabilir. İşte başlamanıza yardımcı olacak en iyi on söz. Sizin yeni favori sözünüz hangisi olacak?

Steve Jobs, şüphesiz, 21. yüzyılın en ünlü girişimcilerinden biridir. Apple’ın küresel başarısı, çoğunlukla teknolojik yeniliğe odaklanması nedeniyle dünyamızı kökten değiştirdi. İdealine olan inatçı bağlılığı, Apple’ı 90’ların sonlarında neredeyse iflastan kurtardı ve 2011’de öldüğünde, Jobs’un net değeri 7 milyar dolara yükseldi. Yenilikçi olmakla ilgili söyledikleri şöyle ki:

“Zamanınız sınırlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dugmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün, kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbiniz ve sezgilerinizin peşinden gitme cesaretine sahip olun. Onlar bir şekilde gerçekte ne olmak istediğinizi biliyorlar. Geriye kalan herşeyse ikincildir. “

— Steve Jobs, Apple

Sör Richard Branson. En çok 400’den fazla farklı şirketi barındıran Virgin Group ve Birleşik Krallık’ın şimdiye kadar ürettiği en büyük girişimcilerden biri olan şirketi ile tanınır. Şubat 2021’de Forbes, Branson’un tahmini net değerini 6,5 Milyar ABD Doları olarak listeledi.

“Yürümeyi, kurallara uyarak öğrenemezsin. Deneyerek ve düşerek öğrenirsin. “

Sir Richard Branson, The Virgin Group’un Kurucusu

Tony Hsieh. 24 yaşında Hsieh, Link Exchange firmasını 265 milyon ABD Doları karşılığında Microsoft’a sattı. 2009 yılında Amazon, çevrimiçi ayakkabı işi olan Zappos.com’u 1,2 milyar dolara satın aldı. Bu yüzden, harika bir fikrin peşinden koşmak ve bu fikirlerin çağrılarına sadık kalmakla ilgili bir veya bir kaç şey biliyor olması güvenli bir bahis gibi görünüyor.

“Vizyonu kovalayın, parayı değil. Para nihayetinde sizi takip edecektir. “

— Tony Hsieh, CEO, Zappos

Thomas Edison. Ustalıkla eşanlamlı bir isim olan Edison (ampul bile günümüzde parlak düşüncenin popüler simgesidir), Amerika’nın en büyük mucidi olarak tanınıyordu. Elektrik üretimi, kitle iletişimi, ses kaydı ve sinema filmleri dahil olmak üzere icat edildiğinden bu yana onun beyin dalgaları, 100 yılı aşkın süredir çağdaş dünyamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Başarısı büyük ölçüde azmi ve mükemmellik arayışı ile onaylandı.

“ Ben başarısız olmadım. Az önce işe yaramayacak 10.000 yol buldum. “

— Thomas Edison

Yvon Chouinard, Amerikalı bir kaya tırmanıcısı, çevreci ve açık hava endüstrisi milyarderi iş adamıdır. 1,2 Milyar ABD Doları tutarındaki şirketi Patagonia, çevreye odaklanmasıyla dünya çapında tanınmaktadır.

“Bir dağa nasıl tırmandığınız, zirveye ulaşmaktan daha önemlidir.”

— Yvon Chouinard, Kurucu, Patagonia

Brian Chesky, 2007 yılında üç adet hava yatağı satın aldı ve bunları, kirasını ödemeye yardımcı olması için, şehirdeki konferanslara katılmak üzere seyahat eden misafirleri için bir “Havalı Yatak ve Kahvaltı” fikri ile pazarlayarak Airbnb’yi kurdu. Kişisel net değeri şimdi 4,1 milyar ABD Dolarıdır.

“İyi bir fikir düşünmeye çalışsaydık, iyi bir fikir düşünemezdik. Sadece, kendi hayatınızdaki bir soruna iyi bir çözüm bulmanız gerekir.”

— Brian Chesky, Airbnb

Hootsuite, 2008 yılında Ryan Holmes tarafından oluşturulan en yaygın sosyal medya yönetim platformlarından biridir. Şu anda 175’ten fazla ülkede 16 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

“Şüphe duyduğunuzda, önyükleme yapın. Kendi kişisel kaynaklarınızı kullanmak, bir iş kurmanın en kolay yoludur. Yatırımcıları, fikrinizin değeri konusunda ikna etmek zorunda kalmazsın. Sadece kendini ikna etmelisin. “

— Ryan Holmes, Hootsuite’in kurucu ortağı

Canva, herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği bir web platformunda tasarım araçlarını otomatikleştirerek küçük işletmeler ve reklamcılar için grafik tasarımda devrim yarattı. O kadar kullanışlı ki, yalnızca geçen yıl değerlemesini 6 milyar dolara çıkarabildi ve şu anda 190 ülkede 20 milyondan fazla kullanıcısı var.

“Çok fazla değer sağlayan ücretsiz bir katman sunabilirseniz, doğal olarak ürününüzün çok daha hızlı yayılmasına yardımcı olursunuz.”

Melanie Perkins, Canva’nın kurucu ortağı

Jeff Bezos, en iyi Amazon’un kurucusu olarak bilinen bir internet girişimcisi, sanayici, medya sahibi ve yatırımcıdır. Forbes servet endeksindeki ilk senti milyarder ve tarihte 200 milyar doları aşan net değere sahip ilk kişiydi.

” Altına hücum mantığı ile devamlılık arayışında iseniz, kötü haber şu ki; artık ortaya çıkarılacak altın kalmadı. Öte yandan artık altın çıkarmaya da ihtiyaç kalmadı. Zira her yeni icat, yanında iki yeni gereksinim ya da sorun ile geliyor. Bu da iki yeni fırsat anlamına geliyor. “

— Jeff Bezos, Amazon

Son olarak, tüm girişimcilerin aklında olması gereken anonim bir söz paylaşalım.  

Büyük hayallerin ve hedeflerin yoksa, bunu yapan biri ile çalışmaya başlamalısın.”

— Anonim

Bu sözler, bazen bir çöküşten kurtulmak veya zor zamanları atlatmak için ihtiyacınız olan tek şeyin, dünyaca ünlü girişimcilerden küçük bir kaç tavsiye olduğunu gösteriyor.

Biraz daha fazla ilhama ihtiyacınız varsa, Servcorp size yardımcı olabilir. Ortak çalışma alanlarımız, harika fikirleri kuluçkaya yatırmak ve büyümekte olan girişimleri ve aynı şekilde KOBİ işletmelerini her gün en iyi işlerini yapmak için desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. İşletmenizi yerden kaldırıp optimum hızda çalıştırmanızı daha kolay ve daha hesaplı hale getiriyoruz. Kim bilir, yakın gelecekte yukarıdaki listeye kendi ünlü girişimci iş teklifinizi ekliyor olabilirsiniz!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close