İş Dünyasında Hızın Önemİ!

blog-velocity-lg.jpgAksini idda edenlere ve ticari güvene  rağmen, bir çok işletme küresel olarak yaşanan ekonomik krizini etkilerini yaşıyor. Üretimde dünya çapında çok büyük bir düşüş gerçekleşiyor( bir çok ülke ekonomisi bu konuda incelenebilir ama bir Avusturalya şirketi olduğumuz için biz örnek olarak Avusturalya’yı vereceğiz.) Küresel krizden beri ekonominin hızında çok ciddi bir düşüş yaşanıyor. Açıklamak gerekirse.

Diyelim ki 1 Milyon Dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyorsunuz. Büyüyen bir ekonomide bu konuda çok daha rahat ve agresif davranabilir kararlarınızı daha kolay verebilirsiniz ama şimdi ekonominin küçüldüğü bir dönemde yatırım yapmayı planladığınızı düşünelim. Çok daha emin adımlar atmak istiycek, yatırmınızın güvenli ve düşük risk barındırmasını istiyeceksiniz.

Bu tarz iklimler bir çok teriminde hayatımıza girmesine üniversite sıralarında öğrendiğimiz kelimelerin günlük hayatımıza girmesine neden oluyor. Büyük kuruluşlar iş dondurma ve ekonomik yeniden yapılandırma gibi terimlerle uğraşmaya başlarken küçük kuruluşlar ve start-uplar için durum hayatta kalma mücadelesine dönüyor. Geç ödemeler ise demino etkisi ile ekonomideki sıkıntıların artmasına neden oluyorlar.

Üzerine Düşünmek İçin:

Hız artık hayatımızın en önemli noktası olmuş durumda, ekonomik olarak ne kadar global kriz yaşansa bile herşey eskisine göre çok daha hızlı olup bitmekte. Geçen seneye oranla bile tam %8 daha hızlıyız. Ki bu oran senelerin geçmesiyle de hızlanmakta. Artık herşeyin(bilginin, malın, hizmetlerin vb.) daha hızlı olmasını istiyoruz. Biraz daha derinlemesine düşünecek olursak aslında ekonomik krizlerde daha fazla geri gitmiyoruz ya da artık kişisel hayatlarımız geçmişte olduğu gibi etkilenmiyor. Daha farklı çıkarımlar yapsakta artık genellikle reaktif bir tavırla anı kurtarark ekonomik düzeltmeler gerçekleştiriyor ve kesinlikle akılcı kesin bir çözüme gitmiyor ve buna ihtiyaçta duymuyoruz.

24 saat boyunca aktif olabileceğimiz bir sosyal yaşantıya ise yönelmiş durumdayız ve sürekli hız beklentisi içerisindeyiz. Sosyal medya kullanımımızın artması, insanların artık en basit şeyleri bile internetten araştırması, gazetelerin bile online olması! Bunlar hayatımızda çığır açan gerçeklikler ve hayatımızı çevreleyen ve o şekilde yaşamamıza başlayan bir sanal gerçeklik duvarı oluştu. Sanal gerçeklik ise hız ile ilgili olarak beklentilerimizi sürekli olarak artırıyor. Düşünecek olursanız artık herşeyi kısaltma, yabancı kelimeler kullanma gibi eyilimler benimsemeye başladık ve bundan kesinlikle rahatsız olmuyoruz.

Peki nasıl bir çıkarım yapabiliriz?

Ekonomik büyüme bir çok farklı kaynaktan gelebilir. Hepimizin bildiği gibi birincil kaynaklarımız sonlu ve tükenebilir, atalarımızında dediği gibi hazıra dağ dayanmıyor. Emek: Kişi başı bir büyüme gerçekleşmese bile kişi başına düşen fiyatları artırabiliriz. Ter: Hepimiz daha çok çalışabiliriz. Hız: Hepimiz daha çok çalışabiliriz, burda unutmamız gereken noktası ise kesinlikle bunların bir üst sınırları olmasıdır. Bir yere kadar yeni eleman alabilirsiniz, daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz ama sonuç olarak yine de belli bir noktayı geçmek imkansız.

Sonuç olarak sizi her zaman ileriye taşıyacak çok az şeyden biri inovasyondur. Bu nokta da işinizi geliştirmek oldukça değerlidir ve doğru inavsyonu uygulayabilmeniz her zaman zordur, size uygun olup olmadığını bilemezsiniz ama üzerine düşünmeye hemen başlayın. Biz ise işinde farklılık ve inovasyon arayanların her zaman arkasındayız. Hemen tıklayarak çözümlerimize ulaşabilirsiniz.

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close