Coworking İşİnİze zarar verebİlİr mİ?

Bugünlerde gelişen sektör ile birlikte, esnek çalışma alanları gün geçtikçe popülerleşiyor. Bir çok bina sahibi, emlakçılar hatta startuplar bile bir kaç masa ve ekipman ile coworking alanı sağlayıcısı olduğunu iddia etmeye başladı. Tüketiciler ise sözleşme imzalamadan evvel, bazı soruları sormadıkları takdirde işlerini ve ticari imajlarını ciddi risklere maruz bırakabilmekteler. Şu anda Türkiye’de 100’ün üzerinde hizmet sağlayıcıya ulaşılabilmektedir ve müşteriler bu kadar seçeneğin içinde karar vermeden önce mutlaka bazı özellikleri test etmeliler.

Ortak çalışma alanınızı seçerken farkında olmadan işinize zarar vermemek için, sizin için araştırdığımız 6 faktörü mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneririz.

 1. Hizmet sağlayıcısının finansal güvenilirliği
 2. Yavaş, güvenilir olmayan internet ve telekomünikasyon
 3. Çok fazla dikkat dağıtıcının bir arada olması
 4. Network için yanlış topluluk
 5. Esneklik sunulmaması
 6. Profesyonel olmayan ticari imaj

Şimdi bunları açıklamaya başlayılım:

1.    Hizmet sağlayıcısının finansal güvenilirliği 

Coworking alanı sağlayıcımız finansal güç bakımından ne kadar güvenilir ise, iş üretkenliğinizi ve

financialsecurity büyümenizi geliştirmek için gerekli olacak en yeni teknolojik ve iletişim araçlarına yatırım yapma olasılığı o kadar yüksektir. Karar vermeden önce şu soruları sormanızı öneririz:

 • İşletmelerin ne kadarı esnek çalışma alanlarını desteklemeye adanmıştır?
 • Ne kadar zamandır piyasada bulunuyorlar?
 • Kaç tane lokasyonları var ve nerelerdeler?
 • Coworking alanınını tamamlayacak başka ne gibi hizmetleri var?

Bu sorular hizmet sağlayıcınızın pazarda ne kadar güvenilir olduğunu ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. 12 ay içinde yıkımı planlanan bir binaya eminim ki girmek istemezsiniz. Peki, neden potansiyel iş kaybı, kurulum ve taşınma maliyetleri riski alasınız?

2.    Yavaş, güvenilir olmayan IT ve telekomünikasyon

Çok az sayıda rtak çalışma alanı sağlayıcısının (aslında nerdeyse hiç de diyebiliriz) telekomünikasyon ve internet sağlayıcsı olarak hizmet verme yetenekleri yani altyapıları yoktur. Hizmet sağlayıcınıza aşağıdaki soruları mutlaka sormalısınız:

 • İnternet bağlantısı kurulumunu ne kadar çabuk tamamlayabilirler?
 • Internet hızı ne kadar, 1:1 CR’ye sahip mi? Yani download ve upload hızları birbirine eşit mi?
 • Aynı bağlantıyı başka kaç müşteri paylaşıyor?
 • Müşterilerin iş tercihlerini yönetmeleri için online bir portal var mı?
 • Toplantı alanlarını ve ofisleri gerçek zamanlı olarak yerel, şehirlerarası veya global olarak rezerve edebilir misiniz?
 • İşletmeniz için birkaç dakika içinde bir telefon numarası oluşturulabilir mi?

Bu özelliklerin yokluğu üretkenliğinizi azaltacak ve çalışma hayatınızın kalitesini aynı oranda düşürecektir. 

crowd3.    Çok fazla dikkat dağıtıcı 

Bir coworking alanında çalışmanın en önemli faydalarından biri, diğer müşteriler ile network ve iş birliği imkanını mümkün kılmasıdır. Birbiriyle sohbet eden çalışanlarla, başarılı bir çalışma ortamı görmek harika bir şey olmalı.

Fakat, bu aynı zamanda bir sorunu da beraberinde getirebilir. Çoğu insan konuştuğunda yada telefon görüşmesi yaparken ne kadar gürültülü olduğunu fark etmez. Çalıştığı ortamdaki gürültüden kendini soyutlayabilen kişler, tabi ki o ortama uyum sağlayabilir. Fakat, böyle bir yapıda değilseniz, bu hizmeti sunan Coworking alan sağlayıcınız ile özel oda sunup sunmadığını iki kez teyit edebilirsiniz.

successfulpeople4.    Yanlış Kalabalık

Başarı, etrafınızda size her konuda rehberlik edebilecek, doğru kişilere sahip olmaktan gelir. Yalnızca sizin gibi diğer girişimciler ile birlikte çalışmanız, başarılı olduğunuz veya olacağınız anlamına gelmiyor. İşbirliğinin gücü ve başkalarıyla ağ iletişimi, görüşlerinizi paylaşıp, gerçekten işinizi geliştirebilecek kullanıcılarla kendinizi çevrelediğinizde ortaya çıkıyor. Coworking alanlarını kullanan müşterilere yakından bakın ve şunları sorun:

 • Tecrübelerini, sizlerle paylaşabilecek yerleşik şirketlerden girişimciler mi?
 • Yoksa, sizinle aynı aşamada girişimciler mi?

Her ikisinde de iyi bir denge olması demek, işiniz için en doğru bilgileri edinmek demektir.  

scalability5.    Esneklik Sunulmaması

Bütçenize uygun ve en az maliyetli çözüm olması nedeniyle, Coworking seçeneklerini değerlendiriyor olabilirsiniz. Peki işinizin iki, beş veya on yıl sonrasını düşündünüz mü? ·         Coworking alanı seçiminiz, işinizin büyümesine ve genişlemesine izin verecek mi?

 • İşletmenizin varlığını, global olarak sürdürmek için, farklı ülkelerde sanal adres olanakları var mı?
 • Şu anki ve gelecekteki teknoloji ihtiyaçlarınızın üstesinden gelebilir mi?
 • İşletmeniz hızla büyüdüğünde kısa süreli ofis alanı veya başka seçenekler sunabilirler mi?  İşletmenizin, bir sonraki büyüme aşamasına her ulaştığında yeni bir çalışma alanı ve ek personel ihtiyaçlarınızı tekrar tekrar düşünmek istemezsiniz. Bunun için, her zaman gerekli olacak operasyonel ve kurulum maliyetlerini göz önünde bulundurduğunuzda – bu malietli bir çalışma olacaktır.

Bu nedenle, şimdi ve gelecekte büyümek için doğru platformu sunacak bir Coworking alanı sağlayıcısı bulmanız gerekiyor. Daha da iyisi, telefon numaranızın ve adresinizin büyüdükçe aynı kaldığı kesintisiz bir geçişe sahip olmak.

wollongong-coworking-345x2256.    Profesyonel olmayan ticari imaj 

“Coworking” terimi, langırt makineleri, masa tenisi, fasulye torbaları, scooter’lar ve “hip” ve “trendy” gibi kelimelerle ilişkilendirilen görüntüleri ile tasvir edilir. Ama gerçekler tabi ki bu değil. Bu bakış açısı yalnızca girişimciler ve sektördeki diğer insanlar tarafından algılanıyor. Müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz bu şekilde düşünmeyeceğinden emin olabilirsiniz! Ticari imajınız sahip olmak istediğiniz müşteri türünü birebir yansıtmalıdır.
‘Hip’ve ‘trendy’ bir işletme imajı, sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Bunun yerine, profesyonelliğinizi ve hizmet seviyenizi göstermek isteyebilirsiniz.

Ofis konumunuz ve birlikte çalışmayı seçtiğiniz şirket, başarınız için kritik bir öneme sahiptir. Coworking alan kullanan diğer şirketlere bir göz atın. Yanlış türde işletmelerle çalışarak, işinizi riske atmak istemezsiniz.

SİZE TAVSİYEMİZ 

Gelin ve Servcorp’taki ekibimizle konuşun, 40 yılı aşkın süredir ortak çalışma alanları sektöründeyiz ve dünya çapında 40,000’den fazla işletme ile çalıştık.

Yukarıda bahsettiğimiz şeyleri tek başınıza test edecek kadar vaktiniz yoksa, tüm bu değerlendirmelerden başarılı ile geçmiş olan biriyle yani bizimle çalışın. Dünyanın önde gelen teknoloji platformuna sahip tek Coworking alan sağlayıcısı olan Servcorp’un Coworking alanlarında işinizi sürdürmeyi seçin.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close