Nasıl Global Olunur 101

Tek kişilik dev girişimlerden tutunda orta ölçekli bir çok şirkete kadar her şirket büyüyen ekonomilerle birlikte pazardaki yerini büyütmek istiyor. Bunun ise küreselleşmekten geçtiğinin herkes farkına varmış durumda. İş dünyasının sırrı olmaktan çıkalı ise oldukça uzun biz zaman geçti bu bilgi aslında gerisinde kocaman bir soru bırakıyor, NASIL?

39 yıldır dünyanın en iyi ofis sağlayıcısı olarak biz globalleşirken hem bünyemizde bulunan girişimcilerin globalleşme süreçlerini hemde global şirketlerin nasıl daha da büyüdüğünü heyecanla izledik. Size kısaca şirket örneklerinden ve globalleşme yolundaki hikayelerinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle kendi hikayemizden başalyarak tabii.

Servcorp tam 39 yıl önce Avusturalya Sidney’de kurulduğunda düşük bütçesi, teknolojinin o zamanki hali ve uçak biletlerinin pahalılığına rağmen 5 yıl içerisinde Asya’da büyümeyi başardı. Peki bu nasıl gerçekleşti?

Değerlerine inanarak! Servcorp her zaman sunduğu hizmete inanmıştır ve bu şekilde ilerleme göstermiştir. Zorlukları ekip çalışması ile aşmış ve her zaman için müşteri memnuniyetini ön planda tutmuştur. Asya gibi saygının önemli yer tuttuğu bir coğrafyada müşteri memnuniyeti her zaman çok önemli olmuştur. Ayrıca lokalleşmekten asla geri durmamıştır. Dünyada büyürken şirket kültüründen ödün vermeden, gittiği her yeni ülkede yerel halkın kültürünü benimsemiş ve saygı göstererek büyümeye devam etmiştir.

successfulpeople

Bir dünya devi! Müşterilerimizin her zaman bilgilerini oldukça gizli tutarız bu nedenle yazının devamında herhangi bir şirket ismi paylaşmayacağız. Ofis çözümlerimizle destek olduğumuz dünya devi şirketler yeni bir pazara girerken öncelikle daha küçük ekipler kurmaya özen gösteriyorlar. Küçük bir ekip için koca bir ofis tutmak ve ofiste herşeyle uğraşması için bir çok insan istihdam etmek ise ilk aşama için oldukça hatalı bir tutum olabiliyor çünkü pazar o şirket için büyümeye olanak sağlayamayabiliyor ya da büyümeye devam edebiliyorlar. Bu nedenle global şirketler başka bir pazara girerken düşünecekleri şeyin sadece o pazarda büyümek olması gerektiğinin oldukça farkındalar. E nasıl globalleşiyorlar değil mi? Bir ofis sağlayıcısı toplantı odaları, ofis asistanları, resepsiyon ekibi ile her zaman hayat kurtarıcıdır ve bunun da farkında olan ekipler genellikle başka bir pazara girdiklerinde ofis tercihlerini bu şekilde gerçekleştiriyorlar. Ayrıca girdikleri ülkede yeni bir kültürle karşılaşacaklarınında oldukça bilincinde olan şirketler genellikle bünyesinde bulunan lokal kişileri o ülkelere göndermeye özen gösteriyolar. Sonrasında yerel istihdam sağlayarak büyümeye devam ediyorlar.

blog-entrepreneurs-need-mentors-lg

Küçük Girişimciden dev fikir! Küçük girişimciler genellikle yeni pazarlar konusunda ya daha gözü kara ya da daha çekingen oluyorlar. Nihai olarak hepsi aynı şeyi istiyorlar şirketleri ile topluma fayda sağlamak ve kar elde etmek. Girişimciler bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi müşteri hizmetlerini büyük şirketlerden daha iyi yerine getirebileceklerine inanıyorlar bu nedenle hizmetlerini ve ürünlerini daha geniş kitlelere yaymaktan da korkmuyorlar. Büyümek konusunda daha hırslı olabiliyorlar fakat onlar için büyürken gittiği yerin lokal kimliğine bürünmek daha da zor oluyor. Bu nedenle büyürken çok uluslu ve girişimcilere şans veren ülkelerde büyümek çok daha mantıklı bir tercih sebebi oluyor. Girişim ekosistemlerinin daha gelişmiş olduğu alanlarda birlikte çalışabileceği insanlarla aynı ortamlarda çalışmak bu noktada oldukça önemli oluyor. Ürününüze/hizmetinize ne kadar güvenseniz de her zaman yarışmanız gereken bir rakibiniz oluyor burda farkınızı pazarı doğru yorumlayarak ortaya koyabilmelisiniz. Bunu ise sadece pazar araştırmalarınızla gerçekleştiremezsiniz. Bunun için yerel insanlardan ve hedef kitlenizden kesinlikle destek almalısınız! Bunu yapmak için her zaman yerel araştırma kuruluşlarını kullanabilirsiniz ya da o insanlarla direkt iletişime geçebilirsiniz. Bizim şu noktada tavsiyemiz, global bir ofis sağlayıcısı ile çalışmanız, çünkü hem çalışacağınız yer için istediğiniz pazarlara açılmanızı kolaylaştıracaktır, hem alacağınız hizmet konusunda endişelenmeniz gerekmez, hem de insanlara erişiminiz bu şirketler sayesinde çok daha kolay olur.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close