Akdenİz’İn sıcak adası Malta’yı neden zİyaret etmelİsİnİz

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Malta, Sicilya’nın güneyinde yer alan bir ada. Adanın bütün tarihi eserlerini ve görülmesi gereken yerlerini gezmek en fazla bir haftanızı alır dersem sanırım boyutları hakkında daha net bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu küçük adaya o kadar fazla güzellik sığmış ki bunları listelememek olmaz dedik ve sizler için kolları sıvadık.

  • Her daim sevilesi iklim

malta 2.jpg

Akdeniz’in güneyinde oluşu Malta’yı yaz tatili için mükemmel bir seçenek haline getiriyor fakat Malta sadece yaz için değil kış için de çok ideal bir ülke. Türkiye’nin sonbaharı Malta’nın kışı dersek yanlış bir kıyaslama yapmış olmayız. Malta kış aylarında bir kaçamak için de oldukça ideal.

 

  • Sıcakkanlı ve misafirperver Malta halkı

Kuzeyinde İtalya ve Güneyinde Arap ülkeleri olan Malta’nın gerek dili gerek de kültürü komşularından bir hayli etkilenmiş. Yüksek enerjili ve sıcakkanlı insanlar oldukları için turistlere de kendilerini evlerinde hissettiriyorlar. Bir Maltalıyı yol sormak için durdurursanız, kendinizi 3 gün boyunca nereleri gezmeniz gerektiğini dinlerken bulabilirsiniz.

  • Avrupa’nın en temiz sahilleri Malta’da

 

Söz konusu ülke ada olunca çevresinin de Akdeniz’e bakan mükemmel plajlarla kaplı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Avrupa’nın en temiz plajları oluşu da bu durumu daha harika yapıyor.

 

malta 3

  • Mükemmel yemekler ve şaraplar

 

Malta’da geçirdiğiniz süre boyunca bütçenizi sarsmadan, lüks restoranlarda yüksek kalitede yemek yiyebilir ve Malta’nın mükemmel şaraplarını tadabilirsiniz.

 

malta 5.jpg

 

 

  • Herkesin İngilizce biliyor olması

 

Adada Maltaca konuşuluyor. Biraz İtalyanca biraz Arapça karışımı bir dil Maltaca. İnsanlar İtalyanca da konuşabiliyor fakat Maltaca ve İtalyancanın yanı sıra Maltalıların çoğu İngilizce biliyor. İngilizce bilmeyen birine rastlamanız düşük bir olasılık diyebiliriz. Bunun nedeni turistik bir ülke olmasının yanı sıra yıllarca İngiliz kuşatmasında kalmış olması fakat genel olarak İngilizleri seviyorlar. Hatta ciddi benzerliklerine rağmen Malta’da İtalyanlardan pek de haz edilmediğini söyleyebiliriz.

  • Tarihi şehirler

 

Malta Tapınak Şövalyeleri tarafından kurulmuş bir ülke. Bütün adada bunun izlerini görmek mümkün. Mimari yapıları bunun en büyük örneği. Küçük diyebileceğimiz bu adada 300 den fazla kilise var ve bu kiliselerin mimari yapıları Orta Çağ’dan izler taşıyor. Adanın bütünü mimari yapısıyla sizi adeta tarihi bir gezintiye çıkartıyor. Bunu en çok hissettiğiniz yer ise Mdina şehri. Mdina ayrıca “City of Silence” (Sessiz Şehir) olarak da biliniyor.

 

malta 6.jpg

  • Bir parça huzur: Gozo

 

Gozo için, Malta’nın merkezine dolayısıyla da hareketliliğine uzak kalan, huzur arayanların fazlasıyla bulabileceği bir yer diyebiliriz. Gozo küçük bir ada ve Malta’nın batısında kalıyor. Fotoğraflarda da görebileceğiniz Azure Window (Azure Penceresi) diye bilinen doğal kemeri ile ünlü. Hatta bu kemer Game of Thrones izleyicilerine bir yerlerden tanıdık gelebilir.

 

malta 8.png

malta 9.jpg

 

  • Her çeşit turist bir arada

 

Malta’da huzur aramaya da gidebilirsiniz, tarihi sokaklarda zaman yolculuğuna da çıkabilirsiniz, akşama kadar plajda dinlenip gece olunca kulüplere eğlenmeye de gidebilirsiniz. Hatta sadece yemekler için gitseniz bile kimsenin bunu tuhaf karşılayacağını sanmıyoruz. Adada genç yaşlı birçok turisti bir arada görmek mümkün.

 

 

BONUS : Game of Thrones hayranlarına özel

 malta 10.jpg

Malta’da birçok Game of Thrones sahnesi çekilmiş ve çekimler için birçok tarihi yapı kullanılmıştır. Fotoğrafta adanın haritası üzerinden bu bölgeleri görebilirsiniz.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close