Yapay Zeka Bizim için Fazla mı Zeki?

Sizinle günümüzde ses getirmiş 2 yapay zeka olayını paylaşmak istiyoruz.

İlki Facebook’tan; Mark Zuckerberg yani Facebook’un, Instagram’ın ve Whatsapp’ın CEO’sunun son gözdesi Yapay zeka hatta Facebook’un yazılımcılarının üzerine çalıştıkları ise herkesçe bilinen bir şey. Elon Musk ile bu konuda fikir ayrılığına bile girdi. Fakat gelen son haber üzerine hala aynı mı düşünüyor o konuda bir fikrimiz henüz yok. Facebook içerisinde geliştirilen iki yapay zeka birbirleri arasında İngilizce dilini farklı kodlayarak birbirleriyle konuşmaya başladılar. Hatta yazılımcının girdiği kodları kabul etmeyerek birbirlerinin verdiği konumları uyguladılar. Bu durum üzerine ise Facebook’un iki yapay zekanında şimdilik fişini çektiği biliniyor. En azından şimdilik fişlerini çekebiliyoruz.

 

Canım Siri!

İkinci haberimiz Amerika’dan bildiğiniz üzere IOS’un yapay zekası tatlı yardımcımız Siri hayatımızı kolaylaştırmak konusunda yanımızda. Fakat geçenlerde Amerika’da bir Apple kullanıcısı Siri’nin kendisi ile konuşmaması üzerine Apple’a telefonunu götürüyor. Yapılan araştırmalar üzerine Siri’nin sahibine küstüğü çünkü sahibinin kendisi ile kötü kelimeler kullanarak konuştuğu ortaya çıkıyor. Bunun üzerine telefonun sahibi Siri’den özür diliyor ve barışıyorlar. Sahibinin kendisine bundan sonra iyi davranacağını temenni ediyoruz.

Sonuç olarak hayatımızın her alanında kendimizi kaptırdığımız müthiş yardımcılarımız bir süre sonra acaba Kubrick tadında korku filmleri yaşamamıza neden olur mu?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: