Eylül’de Sanat

İstanbul, yaz aylarının geride kalması ile bir çok sanat etkinliğini ağırlamaya hazırlanıyor. Bizde sizin için bir bölümünü derledik. Eylül ayında İstanbul’un tadını nasıl çıkartırsınız?

  1. Contemporary: “12. Contemporary İstanbul” 15. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak 14-17 Eylül günleri arasında sanat severlerle buluşuyor. Türkiye’nin ve Dünya’nın en önde gelen sanatçıları, koleksiyonerleri ve galerileri buluşturacak olan 12. Contemporary, Kamiar Maleki küratörlüğünde İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sanat Sarayı’nda gerçekleşecek. 20’den fazla ülkeden 74’ten fazla galerinin temsill ettiği sanatçılara ait yaklaşık 1500 sanat eseri çağdaş bir sanat buluşması olacak.
  2. Siyah Gürültü: Akbank Sanat, yeni sezonunu 9 Eylül’de, ses ile sessizlik arasındaki karmaşık ilişkiye odaklanan güncel sanat projesi “Siyah Gürültü” ile açıyor. Bir çok yerli ve yabancı sanatçıya yer verecek olan “Siyah Gürültü/Black Noise” fotoğraf, resim baskı gibi farklı türdeki işlerden oluşacak. Sanat severler 18 Kasım’a kadar sergiyi ziyaret edebilirler. black noise.jpg
  3. Borusan Contemporary’de iki sergi: Borusan Contemporary, yeni sanat sezonunu Rumeli Hisarı’ndaki Perili Köşk’te 16 Eylül’de açılan iki sergi ile karşılıyor. Sergilerden bir tanesi İstanbul Bienali kapsamında Amerikalı sanatçı Diana Thater’ın beş adet video temelli enstalasyonundan oluşuyor. Serginin adı ise ” A Runaway World”, sergi tamamen çevre sorunlarına odaklanmış durumda. İkinci sergi ise Oktay Rifat’ın ” Bir Şehri Bırakmak” isimli şiirinden alıyor. Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı serginin konusu ise “Ağaç, Gölge, Deniz, Ay”. Sergi dijital tekniklerle üretilen video yerleştirme, fotoğraf, ışık ve ses düzenlemelerinden oluşuyor. Her iki sergi de 18 Şubat’a kadar görülebilecek. istanbul Bienal
  4. 15. İstanbul Bienali: 15. İstanbul Bienali, 16 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu sene konusu “İyi Bir Komşu” olan Bienal’in küratörlüğünü ise Elmgreen & Dragset üstlenmiş. İstanbul Bienali, İstabul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding’in sponsorluğunda tamamen ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. 50’den fazla sanatçının katıldığı İstanbul Bienali’nde ise 10’dan fazla Türk Sanatçı bulunuyor. Bienalin mekanları ise şu şekilde: İstanbul Modern, Galata Özel Rum ilköğretim Okulu, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Pera Müzesi, ARK Kültür ve Sanatçı Atölyesi. Daha fazla bilgi için ise Bienalin sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close