Yaratıcılığınızı Nasıl Korursunuz?

Ünlü bir çok reklamcının, girişimcinin, tasarımcının belki de en büyük sorunu yaratıcılığını korumak. Yaratıcılığınızı korumak ise her zaman o kadar kolay değil, bazen ilham periniz ne yazık ki orada olmuyor. Böyle zamanlar için yapabileceğiniz bazı şeyleri sizin için sıralamak istedik:

  1. Rutininizi Kırın: Her gün aynı insanlarla fikir alışverişinde bulunmak, aynı yerde çalışmak ve aynı işi yapmak kesinlikle size yardımcı olmayacaktır. Bu noktada farklı yerlerde farklı işler yapmak, o gün kahvenizi farklı yerden almak size kesinlikle iyi gelecektir.
  2. Risk Alın: Sıfırdan yaratacağınız bir kampanyanın, hazırlamış olduğunuz bir önceki kampanyaya benzemesini tabi ki sizde istemezsiniz. Bu nedenle yeni çalışmalarınızda risk alarak farklı şeyler deneyin bu sayede ilk bir kaç çalışmanız başarılı olmasa bile bir süre sonra yaratıcılığınıza etkisini sizde göreceksiniz.
  3. Gözlemleyin: Telefonunuzu cebinize koyun, kulaklıklarınızı çıkartın ve kitabınızı çantanıza koyun ve insanları gözlemlemeye başlayın. İnsanlar günlük hayatlarındaki basit rutinleri ile bile size yeni fikirler oluşturabilecek hareketler sergileyeceklerdir. Şehrin en işlek caddesinde ya da bir ortak çalışma alanında çevrenizi gözlemlemeniz size farklı bir bakış açısı sağlayacaktır.
  4. Güzel işleri görmezden gelin: Sürekli olarak çok beğendiğiniz bir şeye bakmak bir süre sonra onu kopyalamanıza ve yeni bir şey üretememenize neden olacaktır. Bu nedenle güzel bir şeyi tabi ki takdir etmelisiniz ama tekrar tekrar ona bakmamalı ve hayatınızın bir parçası haline getirmemelisiniz.
  5. Sıfırdan bir şey yaratmak için çok fazla zaman harcamayın: Çağımızda sıfırdan bir şey yaratmak neredeyse imkansıza yakın hale geldi. Sürekli olarak o kadar dış faktörle karşılaşıyoruz ki beynimiz sıfırdan bir şey yaratmaya çokta istekli olmuyor. Bu yüzden önemli olan bazen bir fikiri doğru bir şekilde geliştirmek ve kendine özgü hale getirmek.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close