Yenİ Şeyler Öğrenmekten Çekİnmeyİn!

Herkesin çalışmaktan hiç hoşlanmadığı bir dersi olmuştur, belki hazırlamaktan korktuğu bir rapor ya da söylemeye çekindiği bir şarkı! Bu hayatımızın herhangi bir döneminde olabilecekken, önemli nokta bu durumun üstesinden gelebilmek. Önemli olan çekindiğimiz şeylerden korkmamamız, bu da aslında doğru bir kişisel gelişimden geçiyor ve evet kesinlikle kolay olmadığının farkındayız. Sizlere yardımcı olacak bir kaç püf noktası paylaşmak istiyoruz:

  1. Motivasyon kaynağı bulun: Önceliğiniz kesinlikle konuya karşı nasıl heyecan duyacağınızı öğrenmek olmalı! Konu eğer kariyerinize katkı sağlayacak bir şey ise, bunu geliştirdikten sonra hayat stadardınızın yükseleceğini bilmek ve sizi daha başarılı bir insan yapacağını bilmek kesinlikle sizi motive edecektir.
  2. Baş ağrınızı görmezden gelin: Bizi rahatsız eden bir konu üzerine düşünürken ya da çalışırken bu durum bize fiziksel olarak ağrı hissi verir ve tamamen tıbbi bir durumdur. Bu zamanlarda beyin dikkatini başka bir şeye kaydırma ihtiyacı hisseder ve dikkat bozukluğuna neden olur. Bunuun için Francesco Cirillo bir teknik geliştirmiş, yapmanız gerekenler:
  • Dikkat dağınıklığına neden olabilecek her şeyi kaldırın (telefon, bilgisayar vb.)
  • Alarmınızı 25 dakika sonraya kurun.
  • 25 dakika boyunca elinizden geldiğince odaklanın
  • 25 dakika dolduğunda kendinize 5 dakikalık bir mola verin ve beyninizi/kendinizi ödüllendirin.

3. İlk defa yaptığınız bir şeyi hemen öğrenememenizin normal olduğunu kabul edin: Örnek olarak ilk defa dinlediğiniz bir şarkıyı ele alalım. Şarkıyı bir kere dinledikten sonra söylemeye başlamanız imkansız, hatta bazen bütün şarkıyı tamamen anlamanız bile imkansızken ilk defa çalıştığınız bir konuyu bir kerede anlamadığınız için kesinlikle motivasyonunuzu düşürmeyin.  Bunu özellikle bir şeye odaklanmadığımızda yaşarız. İlk olarak odak noktanızdaki bir şeyi çözemediğinizde, bırakmak yaptığımız en büyük yanlış- yalnızca anlamaya geçmeniz için beyninize zaman vermeniz gerekiyor. Bu mod beyninizi konsolide etmek ve materyali farklı bir perspektiften değerlendirmek için bir şans verir.

4. Parçalara ayırın: İlk defa karşılaştığınız bir sorunda öncelikle yardım almadan onu çözmeye çalışın fakat bu noktada çok fazla zaman kaybetmediğinizden emin olun ve denemenizi çözüm yolu olarak öğrenmeyin. Büyük ihtimalle çözüme ulaşamayacaksınız. Bu noktada çözümü öğrenip her gün tekrardan çözümü denemelisiniz. Bu sayede tecrübe ile öğrenmiş olacaksınız ve tecrübe yolu ile öğrendiğinizde evet daha uzun bir öğrenme sürecinden geçiyorsunuz. Unutmamanız gereken ise bu şekilde edindiğiniz bilgiler sizinle çok daha uzun zaman kalıyorlar. Örnek vermek gerekirse konuşarak öğrendiğiniz bir dil sizin için çok daha kalıcı iken sadece kurs ya da kitaptan öğrendiğiniz bir dil sizin için daha geçicidir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close