Covid-19 İşyeri Planlaması: Gelecek için bir iş gücü stratejisi nasıl oluşturulur?

Günümüzde salgın nedeniyle çalışma anlayışı oldukça değişti. Ancak, herkes gibi bizler de Covid öncesi sürdürdüğümüz alışılmış çalışma şeklimize en kısa sürede döneceğimize inanıyoruz.

Ancak, şirketler COVID-19 ile başa çıkmaya başladıkça, bir şey giderek daha net hale gelmeye başladı – koronavirüsün çalışma şeklimiz üzerindeki etkisi, bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. İşte tam da bu nedenle, işgücü planınız her zamankinden daha önemli.

Koronavirüs karşısında, kuruluşların mevcut durumlarını hızlı bir şekilde değerlendirmesi, değişimi kabullenmesi, uyum sağlaması ve bu dünya çapındaki krizi atlatmak istiyorlarsa, işgücünün uzaktan çalışma modelini de destekleyebilmesi gerekiyor.

Peki şu anda iş gücünüz üzerindeki etkiyi siz nasıl yönetiyorsunuz? Olası aksaklıkları önleyerek, gelecekteki riski azaltmak için çalışma şeklinizi nasıl değiştireceksiniz? Böylesi kapsamlı krizlerin, işletmeniz üzerindeki etkisini azaltmak için mevcut işgücü yönetimi stratejinizi nasıl yeniden düzenleyebilirsiniz?

Okumaya devam edin, size bazı fikirler verebiliriz.

 İş gücü planlaması nedir?

PWC Türkiye’nin Stratejik İş Gücü Planlama Araştırması’na göre rekabet avantajlarını koruyabilmeleri ve organizasyonlarını geleceğe taşıyabilmeleri için, şirketlerin otomasyonun giderek artan etkilerini de göz önünde bulundurarak, ihtiyaç duydukları nitelikli iş gücü için yol haritalarını hazırlamaları önemli.

İyi planlanmış ve dikkatlice uygulanan bir iş gücü stratejisi, bir kuruluşun hedefini ve çalışanlarının şirketi oraya ulaştırmak için neye ihtiyaç duyduklarını belirlemeye çalışır. Esasen size daha kazançlı bir geleceğe giden en verimli rotayı gösteren bir haritadır.

Gelecekteki potansiyel sonuçlar karşısında çalışanların ihtiyaç duyduğu gerekli becerileri, yetenekleri ve yetkinlikleri tahmin etmek, size operasyonel hedeflerinize ulaşmanız ve kesinti karşısında belirsizliği azaltmanız için bir çerçeve sağlar ve bu, şu anda hepimizin ihtiyaç duyduğu bir şeydir.

Peki stratejik bir işgücü planının faydaları nelerdir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, doğru iş gücü stratejisi, şimdi ve gelecekte daha iyi insan kaynakları kararları vermeniz için size rehberlik ederek oyunda sizi diğerlerinin önüne geçirir.

 • İş gücünüzü nasıl dağıtacağınızı belirleyin ve daha verimli bir plan yapın
 • İş gücü demografisine odaklanarak, iş sürekliliğini arttırmayı hedefleyin
 • Proaktif, stratejik adım değişiklikleri lehine tam zamanında yönetim biçiminden (Just in Time Management) kaçının
 • Kuruluşunuzu hızla değişen pazarlar karşısında daha çevik hale getirin
 • Daha iyi işletme yöneticileri ve mevcut personeli geliştirmeye odaklanın
 • Verimli çalışanları teşvik edin, elde tutun ve ödüllendirin
 • Hem bireyler hem de işletmenizin değerini en üst düzeye çıkarmak için eğitim bütçenizi arttırın.

İş gücü planlamasından kim sorumludur?

Salgın, insanlara, teknolojiye ve yeniliğe yeniden odaklandı ve bu, iş gücü planlaması söz konusu olduğunda İK ekibinizi ilk sıraya koyuyor. Ancak bu sadece bir “insan sorunu” değildir. Tüm üst düzey liderler, bir işgücü stratejisi geliştirmeye dahil edilmelidir.

 • CEO’lar, bir şirketin stratejik yönüne ilişkin içgörüler sunmak için en iyi konumdadır
 • CFO’lar bütçeleme ve uygun fiyatla ilgili ayrıntılar sağlayabilir
 • İK, başarılı sonuçlar elde etmek için gereken işgücü becerileri ve yetenekleri ve iş gücünü zaman içinde en iyi şekilde nasıl eğitip sürdürebileceği hakkında değerli bilgilere sahiptir.

Üst düzey planlama yapıldıktan sonra, çalışanlardan görüşlerini almak da çok önemlidir. Esnek çalışma uygulamaları, iş gücü yönetimi, mesleki gelişim ve eğitim, ücretlendirme ve aile dostu düzenlemeler hakkındaki tartışmalara çalışanlar arasından bir temsilci dahil etmek, iş yeri stratejinizi çalışanlarınızın ihtiyaçlarına daha verimli bir şekilde uyarlamanıza yardımcı olur.

Üretken bir iş gücü yönetimi stratejisine giden 6 adım:

Dünya aşının bulunmasını beklerken, insanların bir araya geldiği her yerde koronavirüsün ortaya çıkma ihtimali çok yüksek. Stratejik iş gücü planlamanızı gelecekteki potansiyel senaryolara ve toparlanmaya yönelik adımlara odaklanacak şekilde yeniden düzenlemek, iş dünyasının yeni normalini yönlendirmek için çok önemlidir.

İşte COVID-19 sürerken, iş gücü planınızı güncelleme ve uygulama kılavuzumuz:

 1. Yeniden düşünün ve yeniden başlatın. Mevcut yasakları, bugüne kadar öğrendiklerinizi ve şirketinizin gelecekte değişime nasıl tepki vereceğini düşünmek için bir şans olarak kullanın. Çalışanlarınızın çalışma biçiminde neler gelişti ve daha iyisini yapmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz? İK ve yönetici ekiplerinizi şimdi en acil iş önceliklerine odaklanacak şekilde nasıl yeniden düzenleyebilirsiniz? İş gücünüzü ve iş yerinizi gelişen iş gereksinimlerine uyacak şekilde yeniden yapılandırabilir misiniz? PKF, yardımcı olmak için faydalı bir çalışma kitabı hazırladı.
 2. Güvenliğe odaklanın. Çalışanlarınızın fiziksel, zihinsel ve finansal sağlıklarına yeniden odaklanarak, iş gücü güvenliğini taahhüt edin. Sorulacak sorulardan bir kaç tane örnek vermek gerekirse:
  – Hijyen, sosyal mesafe ve bulaş riski taşıyan çalışanların evde kalmasını sağlama ve yeni zorunluluklara uyum sağlamak için işyerini nasıl yeniden yapılandırabilirsiniz?
  – Bu amaçla hangi yeni teknolojileri kullanabilirsiniz (örn. Dokunmatik kapılar, el dezenfektanı, uzaktan oturum açma, pleksi bölmeler)?
  – Uzaktaki ekipler arasında işbirliğini nasıl geliştirebilirsiniz?
  – Uzaktan çalışmayı daha kapsayıcı ve üretken hale getirmek için ne yapabilirsiniz?
 3. İşlevsel esneklik. Evden çalışma modeli artık öngörülebilir gelecek için yeni bir norm gibi göründüğünden, birçok kuruluş ekiplerini uzaktan yönetirken hızlandırılmış kurslar almak zorunda kaldı. Ama haberlerin tamamı kötü değil. Evden çalışma düzenlemeleri, ofis kiralarında önemli bir tasarruf anlamına gelebilir – anahtar, çalışanlarınızın işlerini iyi yapmak için ihtiyaç duydukları araçlara erişebilmelerini sağlamaktır. Ortak çalışma alanları, genel ofis masrafları olmaksızın esneklik ve gerektiğinde temel araçlara erişim sağlayabilir.
 4. Söylediklerinize öncülük edin. Organizasyonel kültürler, sosyal mesafe ve uzaktan çalışmanın, ekipleri yönetmeye yönelik geleneksel çabaları kesintiye uğratması nedeniyle zarar görüyor. Bağlantının kopmasını engellemek için açık, empatik, destekleyici ve zamanında iletişim zorunludur. Çalışanlarınızla düzenli olarak iletişim kurmak için hangi stratejileriniz var? Fiziksel olarak uzak çalışanlar arasında bağlantı ve işbirliğini nasıl geliştirebilirsiniz? Hangi politika ve prosedürler saygılı çevrimiçi etkileşimlere rehberlik eder? Çalışanlarınızı yerinde tutmak, işyerine zaferle dönmek için çok önemlidir.
 5. Boşlukları bulun. İş gücünüzdeki herhangi bir boşluğu tespit etmek ve işletmenizin gelecekte ayakta kalabilmek için ihtiyaç duyacağı hayati becerileri tam olarak anlamak için mükemmel bir zaman. Organizasyonunuzdaki belirli pozisyonlar hastalık nedeniyle aniden boş kalırsa ne olabilir? Kritik operasyonların sorunsuz bir şekilde işlemeye devam etmesini sağlamak için ne tür acil durum planlarına sahipsiniz? Bir iş danışmanlığı programı, birden çok çalışan arasında temel becerileri paylaşabilir mi?
 6. İşin geleceği için eğitim şart. McKinsey‘nin bu raporu, işgücü stratejinizi pandemi sonrası çalışma yöntemlerine uyarlamanın “işletim modeli esnekliği oluşturmak için çok önemli” olduğunu savunuyor. Salgın, dijital dönüşümü hızlı bir şekilde izledi, ancak bu uzaktan çalışma veya otomasyondan çok daha fazlasıdır — COVID sırasında ve sonrasında dirençli kalmak, üretkenliği en üst düzeye çıkarmak ve yeni, daha çevik iş modelleri sunmak için çalışanlarınızı yeniden beceri kazanması veya becerilerini geliştirmesi anlamına gelir.

2020’nin bize öğrettiği bir ders varsa o da beklenmeyeni beklemektir. Tereddüt etmeyin. Bir sonraki adımda mümkün olduğunca çok potansiyeli kapsayan bir işgücü planı hazırlamak için hemen harekete geçin. Bunu yapmak, işletmenizi geleceğe hazırlamanın ve çalışanlarınızın şimdiye kadarki en iyi işlerini yapmalarını sağlamanın anahtarıdır.

Neyse ki işinizin geleceğini planlamak, Servcorp’un kolaylıkla yardımcı olabileceği bir konu. Esnek, tak ve çalıştır Hazır Ofis çözümlerimiz, sizi bir kaç saat içinde çalışmaya hazır hale getirebileceğimiz anlamına gelir. Sanal Ofis ise birkaç dakika içinde kurulabilir. Acil Durum ve İş Gücü planlarınıza nasıl yardımcı olabileceğimizi görmek için dost canlısı Servcorp yöneticinizle iletişime geçin.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close