Pandemi sırasında başarılı bir küçük işletme nasıl kurulur?

COVID, yeni girişiminizin lansmanını engelledi mi? Yalnız değilsin. Bu kötü durumdan en iyi şekilde yararlanmanız için 10 salgın dostu, küçük işletme tavsiyesi.

İlk kez ticari fikrinizi hayata geçirip, şirketini açmak için cesaretini toplamış, uzun soluklu bir girişimci olabilirsiniz. Veya Küçük işletme sahibi rolüne yeni adapte olmaya çalışan biri. Durumunuz ne olursa olsun, kendi işinizi kurmaya giriştiniz. Tebrikler – bu adımınız cesaret ve kararlılık gerektirir!

Ne yazık ki, kendi küçük işletmenizi kurup çalıştırmak için gereken güven, beceri ve parayı inşa etmek için geçen onca zamandan sonra, hükümetin ticari faaliyetler üzerindeki yeni kısıtlamaları yüzünüze inen bir tokat gibi görünebilir. Ancak, COVID-19’un sosyal hayatınızın sonu olması, yepyeni işinizin de sonu olacağı anlamına gelmez!

En iyi zamanda bile yeni bir küçük işletme kurmak büyük bir belirsizlikle birlikte gelmekteyken, bir pandemi sırasında bunu yapmak, görevi olması gerekenden daha da göz korkutucu bir hale getirir. Endişelenmeyin – küçük işletme yönetiminde yeni olan hiç kimse bu ekstra bulanık suların içinden yolunu tek başına bulamaz.

Bu ipuçları küçük işletmelerde yeni olanları hedeflese de 2020’nin getirdiği koşullar aslına bakarsanız herkes için yeni sayılmaktadır. Aşağıda paylaşacağımız küçük işletme tavsiyeleri, en tecrübeli girişimcilerin bile bu tür belirsiz zamanlarda işlerini yoluna koymasına yardımcı olacaktır.

COVID-19’un yükselişinin küçük işletmenizin sonunu getirmediğinden emin olmak için bu checklisti uygulayabilirsiniz.

  1. Hükümet değişikliklerinden haberdar olun.

Salgın ile ilgili yayınlanan tüm hükümet kurallarına ve düzenlemelerine, uyduğunuzdan emin olun. Bu değişiklikler sık sık olmakla birlikte, küçük işletmenizin bu değişikliklere uyum sağlaması imajı ve işlevselliği açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, küçük işletme finansmanına yardımcı olabilecek birçok hükümet girişimi ve hibesi de var. Bunlar yalnızca sınırlı süreler için mevcuttur, bu nedenle anlaşmaları ve güncellemeleri takip ettiğinizden emin olun.

2. Organize olun ve ileriye dönük düşünün.

Pandeminin getirdiği tüm olumsuzluklara takılmamaya çalışın. Bunun yerine, yaratıcı enerjinizi pandemi bittikten sonra yaşanacaklara odaklayın. Küçük işletmenizde uygulamak isteyeceğiniz bir şey aklınıza geldiyse ve şimdilik bunu gerçekleştirmek imkansızsa, mutlaka not alın. Zamanı gelecek ve geldiğinde hazır olacaksınız.

3. Uzlaşmayı öğrenin.

Yeni küçük işletmeniz muhtemelen şu anda vizyonunuza hiç uymuyor. Elbette bu çok sinir bozucu ve kabul edilmesi zor olabilir, ancak bunun sizin konumunuzdaki birçok kişinin başına aynı anda geldiğini ve suçlanmamanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.

4. Bu zamanı ağ kurmak için kullanın.

Bu süre zarfında toplulukta küçük işletmenizin markası için bir isim oluşturun. Öyle hissettirmese de, unutmayın – yalnız değilsiniz. Herkes (rakipleriniz bile), sorunlarla başa çıkma yollarını birlikte buluyor. Şu anda herkes için eşit olan oyun alanından mümkün olan en iyi ş ekilde yararlanın ve muhtemelen salgından çok daha uzun sürecek bağlar ve ağlar oluşturun.

Yerel sektörünüzde yeni bağlantılar bulmanın harika bir yolu, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medyadaki küçük işletme topluluklarına katılmaktır. Sıradan ve arkadaşça bir şey arıyorsanız, Facebook girişimcilik gruplarını deneyebilirsiniz. Peşinde olduğunuz daha profesyonel bağlantılar ise, işiniz ile alakalı LinkedIn gruplarına bir göz atın.

Sosyal medya gruplarında ilginizi çeken konular hakkında kimin gürültü yaptığını görmek için, sektörünüzle ilgili iş etiketlerini takip etmeyi deneyin. Bakış açınızı değiştirin ve bu zorlu zamanları iş gücünüzü geliştirme şansı olarak düşünün. Uyum sağlama ve esnek olma yeteneği, en zor zamanlarda kullanabileceğiniz harika bir beceridir.

Servcorp topluluğumuza katıldığınızda, tıpkı sizin gibi büyümeye odaklanmış çok çeşitli işletme sahibi ile tanışacaksınız. Ticari ağınızı genişletin, değerli bağlantılar kurun, tedarikçiler bulun, karşılıklı avantaj elde etmek için ortak olun ya da sizinle aynı yolculukta olan biriyle sohbet edin – hepsi Servcorp platformunda mümkündür

5. Pozitif kalın.

Şimdiye kadarki en klişe tavsiye gibi görünebilir, ancak işe yaradığı için bir mantra. Olumlu bir zihine sahip olmak sizi sakin ve odaklanmış tutar ve bu tutumlar işinize de yansır. Negatif düşünce, kilitlenme ve sosyal izolasyon sırasında çoğu insan için daha kolay ortaya çıkabilir, özellikle de küçük işletmenizin finansmanının kötü gittiği durumlarda. Şimdilik işinizin ölçeğini küçültmek anlamına gelse bile, kendinize odaklanmak için daha fazla zaman ayırın. Mümkün olduğunca maliyetleri azaltın ve pandemi sonrası operasyonlarda motive olmak için gereken enerjiyi toplayın.

6. Çevrimiçi kimliğinizi oluşturun.

Bir başlangıç olarak, çevrimiçi kimliğinizi inşa edecek kaynaklara sahip olmayabilirsiniz. Şimdi sesinizi bulmanın, bir imaj yaratmanın ve mükemmel içerikler üretmenin tam zamanı.

Küçük işletmeniz için henüz bir web siteniz yoksa, yapın. Wix, başlamak için harika bir kullanıcı dostu platforma sahiptir. İşletmeniz için bazı sosyal medya hesapları başlatın – bunu ücretsiz reklam olarak düşünün! Instagram, Facebook ve LinkedIn başlamak için harika yerlerdir, ancak markanız için en iyi olana öncelik verebilirsiniz. Küçük işletmenizin kimliği ne olursa olsun, bunu çevrimiçi sesinizle oluşturduğunuzdan emin olun.

7. Sakin olun.

Taleplerin gelgit akışı, iş dünyasının doğal bir parçasıdır ve siz maalesef en zor dönemlerde ayakta kalmaya çalışmaktasınız. Küçük işletmeniz şüphesiz salgın sırasında bir gerileme yaşayacaktır. Panik yapmayın! Bu herkesin başına geliyor ve işler her zaman bu şekilde gitmeyecek – sağduyulu bir şekilde yaşananlara kafa tutmak ve ilerlemeye devam etmek önemlidir.

8. Topluluğunuz içinde güvenliği destekleyin.

Pandemi sırasında iyi sağlık uygulamaları geliştirin ve müşteri tabanınıza ne kadar önem verdiğinizi gösterin. Mevcut hijyen, mağaza içi yönetim ve sosyal mesafeyle ilgili hükümet yönergelerini takip edin. Örnek olacak şekilde liderlik etmeyi unutmayın! Unutmayın, sağlığınız ve güvenliğiniz de önemlidir çünkü siz olmadan çalışmaya devam edecek küçük işletme olmayacaktır.

9. Yeni bir şeyler öğrenin

Hepimizin aklımızın bir köşesinde hiç zaman gerçekleştirmeye zaman bulamadığımız, o uzun soluklu “yapılacaklar” listesi var. Aslında işiniz için düşündüğünüz kadar zaman harcamıyorsanız, bunun yerine yeni bir şeyler öğrenmek için bu zamanı kullanın.

Her zaman üzerinde çalışmak istediğiniz o özel şeyi düşünün ve hemen başlayın! İhmal ettiğiniz alanlara odaklanın. Bir kitap okumak, bir müzik aleti almak veya yeni bir program veya dil öğrenmek olabilir. Muhtemelen, bu yeni bulunan becerinin bilgisini, işler yeniden düzelmeye başladığında yeni gelişen işinize dahil etmek veya aktarmak için bir yol bile bulabilirsiniz.

Bu makaleden çıkartmanızı istediğimiz en önemli sonuc, pandemi süresince olumlu kalmanız gerektiği! Gayet açık bir mesaj olarak görünebilir, ancak bazen bazı alışkanlıkları inşa etmek için temele geri dönmeniz gerekir. Hiç şüphe yok ki, gelecekte sizin ve küçük işletmeniz için inişlerin yanı sıra çıkışlar da olacaktır. İşletmenizin kimliğini ve başarısını tanımlayan şey, pandemi gibi zor zamanlarda sergilediğiniz tutumdur. Sizinki mutlulukla dolu olsun!  

Servcorp’un Sanal Ofis hizmetleri ile yeni işinize sahip olduğu en iyi şansı verin. Size uygun olup olmadığını görebilmeniz için ilk ay ücretsiz ve herhangi bir bağlayıcılığı olmayan bir teklif sunuyoruz!

İşiniz için mobil veya evden çalışma modeli üzerine inşa edilmiş şekilde sanal bir ofis kullanmayı düşündünüz mü? Evden çalışmak, bu süre zarfında ekibiniz için yeni normal hale gelmiş olabilir. Sanal ofis hizmetleri, bir işletmenin idari gereksinimlerini yönetmek için akıllı ve uygun maliyetli bir çözümdür. Ekibiniz, pahalı genel masraflar olmadan şirketinizi büyütmeye devam ederken, ayrıntılar için bırakın biz endişelenelim.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close