Girişimciler için En Önemli Araç ve Kaynaklar

Kendi işlerini kurmak isteyen girişimciler ve girişimciler için en iyi araçları, destekleri ve paketleri sizin için araştırdık.

İster girişiminize yeni başlıyor ve rehberliğe ihtiyaç duyuyor olun, ister girişiminizi agresif bir şekilde büyütüyor olun; her iki seçenekte de doğru yerdesiniz. Fikir, taahhüt, büyüme ve ölçeklendirme aşamasından, kuruluş aşamasına kadar yardımcı olacak geniş bir araç ve kaynak yelpazesini ele aldık – en güncel bilgilere parmaklarınızın ucunda sahip olmanız için bu sayfayı düzenli olarak güncelliyoruz .

Alfabetik sıralama ile inceleyebilirsiniz.

ABİGEM

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde ilgili Ticaret ve/veya Sanayi Odalarının ev sahipliğinde Avrupa Birliği fonları ile 2002 yılında kurulmuştur.
Profesyonel eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunarak KOBİ’lerin rekabet seviyelerini ulusal ve uluslararası piyasalarda artırmalarına ve potansiyellerini geliştirilmelerine yardımcı olan ABİGEM’ler, KOBİ’lerin iş geliştirme hizmetlerini alabilecekleri bir numaralı temas noktası olmayı amaçlamaktadır.
ABİGEM’ler tarafından verilecek eğitim, danışmanlık hizmetleri ve sektörel projeler bölgenin özelliklerine ve bölgedeki KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiştir. Ayrıca, ABİGEM’ler donanımlı yerel danışman yetiştirilmesi ve Türkiye’de bir KOBİ uzman havuzu oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. ABİGEM Ağı için AB’nin sağlamış olduğu mali yardım 50 milyon Avro’ya ulaşmıştır.

Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi

Acıbadem Üniversitesi, sağlık ekosisteminin kalbinde yer alan bir üniversite olarak, sahip olduğu bilgi birikimini ve enerjisini yeni iş fikirlerine aktarabilmek için 2017 yılında Kuluçka Merkezi’ni kurmuştur.Sağlık alanında yeni iş fikirlerinin olgunlaştırılması, ürüne dönüştürülüp hayata geçirilmesi noktasında destek veren Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi sağlık özelinde diğer kuluçka merkezlerinden ayrışmaktadır.

Albaraka Garaj Hızlandırma Programı

Albaraka Garaj, Albaraka Türk bünyesinde, Finansal Teknoloji tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcilerin kuluçka ve hızlandırma olanakları ile desteklendiği Girişimci Hızlandırma Merkezi’dir.

AWS Activate

AWS Activate Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’un bulut teknolojileri şirketi AWS tarafından sunulan AWS Activate paketi, 100.000 Amerikan dolarına kadar AWS kredisi, 7/24 destek, eğitim, Slack, Twilio, Intercom ve Atlassian gibi tool’larda indirim ve tanıtım desteği sağlıyor. Programa AWS Activate’in iş birlikçisi olduğu kurumlarla (hızlandırıcı, kuluçka, VC) katılınabiliniyor.

Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi Hızlandırma Programı

Yeni iş fikirlerinin ticarileşmesi ve ticarileştikten sonra büyümesi süreçlerinde, girişimcilik ve inovasyon üzerine her türlü desteği profesyonel bir hizmet anlayışı ile sunan ve bunların yaygınlaşması için mücadele eden sosyal bir yapıdır. Programa Kabul edilen girişimciler 6 (altı) ay boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar. Tüm bu süreç boyunca özel çalışma odası ve sosyal alanları, toplantı salonlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca BTM’de yapılan tüm etkinliklere diledikleri zaman katılım sağlayabilirler. Özel olarak yapılacak “Yatırımcı Görüşmeleri’’nden yararlanacak girişimciler, mentorluk hizmeti ile projelerini geliştirmeye devam edecek.

Buba Campus

BUBA Campus, Boğaziçi Üniversitesi Melek Yatırım Ağı BUBA Ventures ile Türkiye’nin önde gelen Kurumsal Gelişim, Koçluk ve Mentorluk platformlarından House of Human’ın ortak girişimidir.Taşıma mentorluk, koçluk, stratejik danışmanlık, eğitim ve yatırım/finans desteğinin olmadığı tek ekosistem BUBA Campus’tür. 

Cyberpark Accelerator Program (CAP)

CAP, Türk girişimcilerinin ihracat kapasitelerini arttırma, ticari büyümelerini destekleme ve pazardaki Türkiye farkındalığını geliştirmek üzere Bilkent CYBERPARK tarafından gerçekleştirilen 10 haftalık yoğun bir iş hızlandırma ve danışmanlık programıdır.

Dorabase

Dorabase Startup Desteği Yerli bir veri hizmetleri sağlayıcısı olan Dorabase, Startup Desteği paketiyle Dorabase yatırımcı ağlarında yer alan girişimcilerin alt yapı servislerini sağlamaktadır. 10.000 TL değerinde Cloud, CDN, ve hosting hizmetlerini ücretsiz sağlamaktadır. Seçilen girişimlere iş desteği, danışmanlık, networking ve tanıtım imkanları da sunmaktadır.

ETOHUM

E-tohum yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan hızlandırıcı ve tohum yatırımcıdır.
Her sene Aralık ayından Şubat ayına kadar devam eden hızlandırma sürecinde, yeni ekonomi girişimcisi olmak isteyenlere yeni işe başlama bilgisi, uygun girişimcilik ortamının sağlanması ve iş planlarının yatırımcı olabilecek şirket, kişi, yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Seçilen ve hızlandırma programını tamamlayan 40 girişim E-tohum Yatırımcı Kulübü’ndeki yatırımcılara sunum yapmaktadır.
Girişimcilik konusunda bir çok yarışma düzenlenmektedir, ancak E-tohum bir yarışma değildir. İnternet konusunda bilgisi, fikri olan girişimci adaylarını bilgilendirmek, yönlendirmek, onları doğru iş ağları ile tanıştırabilmek ve kurmayı düşündükleri internet şirketini hayata geçirme sırasında onlara yol göstermek amacı ile faaliyet göstermektedir.

Garanti BBVA Partners Hızlandırma Programı

Garanti BBVA Partners Girişim Üssü, girişimlere, girişimcilik ekosistemine ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere Mecidiyeköy’deki lokasyonunda açıldı.Girişim Üssü Garanti BBVA Partners’ın fiziki bir kimliğe de büründüğü bir nokta olarak yenilikçi fikirlerin ve çok değerli projelerin hayata geçmesine, sürdürülebilir bir değere dönüşen başarılı girişimlerin yeşermesine hizmet eder.

Girişim Fabrikası BİGG Programı

Özyeğin Üniversitesi markası olan Girişim Fabrikası TÜBİTAK 1512 için resmi Uygulayıcı Kuruluş olup 2015 yılından bu yana BİGG programı kapsamında girişimcilere destek olmaktadır. Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı kapsamında girişimciler düzenlenen eğitimler aracılığıyla iş modellerini geliştirme, mentorluk desteği alma ve iş planlarının yazımına yönelik danışmanlık hizmetlerinden faydalanma fırsatına sahip olmaktadırlar.5 hafta süren program Özyeğin Üniversitesi’nin Altunizade’de bulunan binasında gerçekleştirilmektedir. Program kapsamındaki faaliyetler eğitimenlerin ve katılımcıların durumlarına göre hafta içi 18:30 – 21:30 saatleri arasında veya hafta sonları gerçekleştirilmektedir.

Girişim Şirketleri için Google Cloud

Google Cloud tarafından hayata geçirilen Girişim Şirketleri için Google Cloud programı, Google Cloud ve Firebase, G Suite, Google Maps API kredileri, eğitimler ve 6 aylık Google Hire sağlamaktadır. Başvuru şartları olarak girişim şirketinin faaliyet süresinin maksimum 5 yıl olması, Seri A üzeri yatırım almamış olması, onaylı ülkelerde bulunması (Türkiye onaylı) ve daha önce Cloud kredisi satın almamış olması gerekmektedir.

Growth Circuit Hızlandırma Programı

Growth Circuit, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından kurulan yatırım ve hızlandırma şirketidir. Growth Circuit San Francisco Hızlandırma ve Kuluçka Merkezi ise Türk girişimcilerin Silikon Vadisi’ne açılan kapısı olarak global ölçekte başarılı teknoloji şirketleri yaratmayı amaçlamaktadır.

Hatch by DigitalOcean

Dünyanın en büyük internet servis sağlayıcılarından biri olan DigitalOcean tarafından yürütülen Hatch by DigitalOcean programı, girişimcilere 12 aylık altyapı desteği, eğitim ve ayrıcalıklı teknik destek sunuyor. Hatch by DigitalOcean’a başvurmak için bir kuluçka merkezi, girişim hızlandırıcı veya VC ile bağlantılı olmanız gerekiyor. Hatch by DigitalOcean’ın işbirlikçilerini programın sayfasında görebilirsiniz.

HubSpost for Startups

Satış, pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetimi araçları üreten HubSpot, HubSpost for Startups programıyla tüm ürünlerini %90’a varan indirimlerle startuplara sunuyor. Sunduğu araçların yanı sıra entegrasyon yazılımları ve eğitimler sağlıyor. HubSpot, bu programa başvuru için, HubSpot’un iş ortağı olduğu bir kuluçka merkezi, girişim hızlandırıcı veya VC’nin şu anki üyesi veya mezunu olmayı şart koşuyor. Aynı zamanda HubSpot bu program için sadece Seri A’ya kadar yatırım almış girişimleri kabul ediyor. HubSpot aynı zamanda, yukarıda bahsettiğimiz startupları destekleyen kurumlarda bulunmayanlar için HubSpot for Entrepreneurs adında benzeri bir program yürütüyor.

Startup with IBM

Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan IBM tarafından yürütülen Startup with IBM programı, girişimcilere 120.000 dolara kadar değerde IBM Cloud kredisi vermektedir. Startuplar bu krediyi 130’dan fazla IBM ürününde kullanabilir. Bu program aynı zamanda eğitimler ve IBM’in global network’ünden yararlanma fırsatı sunuyor. Programın başvuru koşulları verdikleri kredilere göre değişmektedir.

Imece Destek Programı

Sosyal girişimcilere yönelik yürütülen bir kuluçka programı. 2017’den bu yana yenilen program, 2019 yılında Zorlu Holding ana partnerliği ve İTÜ Çekirdek stratejik işbirliği ile hayata geçiriliyor.Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında sosyal, kültürel, ekolojik, toplumsal bir problemi çözmeyi amaçlayan; sosyal fayda üretmeyi merkezine alan; finansal sürdürülebilirliliğini önceliklendiren; insana, topluma ve doğaya duyarlı ürün ve hizmet geliştiren girişimleri fon, mentorluk, ağa erişim, ofis imkânı gibi kaynaklarla bir araya getiriliyor.

Intercom

Müşteri iletişimi servisleri sunan Intercom, Intercom for Early Stage paketiyle erken aşama girişimlere, ücretli olan ürünlerinin hepsini bir yıla kadar aylık 153 dolar yerine sadece 49 dolara satıyor. Intercom for Early Stage’e başvurmak için 1 milyon dolardan az fonlama olması, şirketin 2 yaşından küçük olması, maksimum 5 çalışan olması, maksimum 500 aktif kullanıcı olması ve şu anda Intercom’un kullanılmıyor olması gerekiyor.

İTÜ Çekirdek Erken Aşama Hızlandırma Programı

Teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip, fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inana tüm girişimciler ve start-upları hedeflemektedir. Tüm yıl başvuruya açık olan program İTÜ Teknokent tarafından yürütülmektedir. Farklı boyutlardaki girişimlere ev sahipliği yapan İTÜ Çekirdek’e kabul edilen girişimcilere öncelikle 7 haftalık girişimcilik eğitimi veriliyor. Sonrasında mentor ve yatırımcı buluşmalarıyla program devam ediyor ve son olarak BigBang etkinliğiyle sene boyunca programa dahil olan girişimciler ekosistemin karşısına çıkıyor. 

iyzico iyziStart

iyzico iyziStart Ödeme altyapısı sağlayıcısı iyzico, startuplara destek olmak amacıyla iyziStart adında bir paket sunmaya başladı. iyziStart paketiyle ilk 3 ay boyunca tek çekim işlemlerden komisyon alınmıyor. Mentorluk ve networking gibi destekler sunuluyor. iyzico, bu paketi sadece iş birlikçisi olduğu kurumlar (kuluçka merkezleri, hızlandırıcılar) aracılığıyla sunuyor.

KOSGEB

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bünyesindeki KOSGEB, KOBİ vasfı taşıyan işletmelere çeşitli destekler sağlamaktadır. KOSGEB veritabanına kaydolan işletmeler KOBİ vasfını taşıdıklarına dair beyannameyi doldurmalarının ardından desteklere başvurabilir.

KWORKS Hızlandırma Programı

Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen hızlandırma programı, gelecek vaadeden erken aşama girişimcilerin, iş modellerini mükemmelleştirerek, girişimlerini hızla ölçeklenmeyi sağlamaları için tasarlanmıştır.Hızlandırma Programı kapsamında girişimciler; kapalı ofis alanlarını kullanma, haftalık ilerleme toplantılarına dahil olma, iş modelleriyle ilgili varsayımlarını test etme ve geliştirme, özel hizmet paketinden yararlanma, uzman mentorlar ve muhtemel yatırımcılardan geri bildirim alma ve iç görü elde etme fırsatlarından yararlanırlar.

Lonca Girişimcilik Merkezi

Lonca Girişimcilik Merkezi; teknoloji odaklı, ölçeklenebilir iş fikirlerine sahip girişimcilerin, proje fikirlerini sürdürülebilir bir modelde ve ayrıca hızlı bir şekilde ticari faaliyete dönüştürmelerini sağlamak için Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından kurulmuştur.

Microsoft

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft tarafından hayata geçirilen Head Start programı, girişimcilere mentorluk, eğitim, bulut, etkinlikler ve network sağlıyor. Programa başvurmak için herhangi bir kuluçkaya dahil olmak gerekmiyor, hemen web sitesi üzerinden programa dahil olunabiliyor. Aynı zamanda sadece B2B ve en az tohum yatırım almış yazılım şirketlerinin dahil olabildiği Microsoft for Startups programı var.

QNBEYOND

QNB Finansbank bünyesinde yer alan QNBEYOND Hızlandırma Programı yılda 2 kere açılıyor ve 4’er ay sürüyor. Girişimlere diğer çoğu programdan farklı olarak bir ‘C-Level’ yöneticiyle koçluk ve yakından çalışma şansı sunuluyor. Bunun dışında çok güçlü bir mentor komünitesi, ofis alanı, 5 bin dolarlık hibe desteği ve geniş iş ağı imkanları bulunan programda temel amaç, girişimleri yurtiçi ve yurtdışında ivmelendirmek.Programın 2019 yılında tamamlanan birinci döneminden sekiz girişim mezun oldu. Girişimlerin bazıları QNB Finansbank’ın kurduğu fondan (CVC) yatırım alırken bazı girişimler ise QNB Finansbank ve iştiraklarıyla iş birliği yaptı.

Oracle Global Startup Cloud Accelerator

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Oracle tarafından yürütülen Global Startup Cloud Accelerator programı, girişimcilik ekosisteminin işbirlikleriyle büyüyeceğine inanıyor. Her startupın benzersiz olduğunu düşünen Oracle, bu programın startupları kısa bir süre zarfında ayağa kaldırıp koşturmak için terzi işi (tailor-made) şeklinde yapıldığını söylüyor. Bu programın sağladığı destekler arasında Oracle Cloud kredileri, Oracle’ın halihazırda sahip olduğu 430,000’den fazla müşterisiyle etkileşime geçme fırsatı, POC geliştirme desteği ve dünya standartlarında mentorluk gibi olanaklar var.

Radore

Radore, Türkiye merkezli bir veri hizmetleri sağlayıcısıdır. Radore, startuplara destek olmak amacıyla Radore Startup Pack adında bir paketi, girişimcilere ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu pakette 85.000 dolar değerinde BT altyapısı ve ücretsiz danışmanlık sağlanmaktadır. Radore, bu paketi iş birlikçisi olduğu kurumlar aracılığıyla startuplarla buluşturmaktadır.

Segment Startup Programı

Müşteri veri altyapısı ürünleri sunan Segment, Startup Program ile erken aşama girişimler için ürününü 2 yıla kadar ücretsiz kullanma fırsatı sunuyor. 25.000 dolarlık Segment kredisi veriyor. Segment, bu program için 5 milyon dolardan az fonlanma ve iki yaşından küçük şirket olmayı şart koşuyor.

SendPulse

E-posta, SMS ve web push gibi pazarlama kanalları için altyapı servisleri sunan SendPulse’un girişimciler için Startup destek programı bulunmaktadır. Bu program ile SMS hizmeti dışındaki tüm SendPulse hizmetlerinde (Pazarlama ve işlemsel (transactional) e-posta, web push, Facebook chatbot ve Viber) kullanılması üzere 5000 $ kredi vermektedir. Bunların yanı sıra mentorluklar ve deneyimli pazarlama profesyonelleriyle toplantılar organize edilmektedir. Program 1 yıl sürmektedir. Programa katılabilmeniz için startup’ınızın 3 yıldan fazla süredir piyasada olmaması, e-ticaret veya geleneksel bir iş olmaması gerekip yenilikçi bir ürün olması gerekmektedir. Bu arada tüm dünyadan girişimcileri kabul ediyorlar.

SOLIDWORKS

SOLIDWORKS, üç boyutlu tasarım yazılımları üreten bir yazılım şirketidir. Girişimciler için SOLIDWORKS, erken aşamadaki donanım startupları için ücretsiz yazılım, eğitim ve ortak pazarlama kaynakları sunar. Girişimciler için SOLIDWORKS’e başvurmak için 1 milyon dolardan daha az fonlanmış olunması ve gerekmektedir. Hizmet şirketleri ve danışmanlar kabul edilmez ve hızlandırıcı ve kuluçka merkezleriyle ilintili startuplar önceliklidir.

SUCOOL

Pazara çıkmaya hazır, yetkin bir ekibi olan, iş modeli netleşmiş veya pre-SUCOOL’daki gereklilikleri sağlayan girişimciler SUCOOL’a başvurabilir. Her SUCOOL döneminde 10 girişimci için özel bir hızlandırma programı organize edilir.Seçilen girişimler SUCOOL’un çalışma alanı, iş-müşteri ağı ve mentor desteklerinden faydalanır.

T3 Girişimcilik Merkezi Hızlandırma Programı

Altı aylık hızlandırma programında en az çalışan prototip aşamasındaki erken aşama teknoloji girişimleri destekleniyor. Hızlandırma programımıza seçilen girişimler; 100 bin TL’ye kadar yatırım imkanı, ofis alanı, ihtiyaçları özelindeki eğitimler ve teknik uzmanlar ile destekleneceklerdir. 

Teknopark / Teknokent

Uluslararası Bilim Parkları Birliği (IASP)’nin tanımına göre, Teknopark; bir veya birden fazla üniversite veya diğer yüksek öğretim kurumu ve araştırma merkezleri ile resmi veya faaliyet bazında ilişkili, Bünyesinde bilgiye ve ileri teknolojilere dayalı sanayi firmalarının kurulup gelişmesini teşvik etmek üzere tasarlanmış,
İçinde yer alan kiracı firmalara, teknoloji transferi ve iş idaresi konularında destek sağlayacak bir yönetim fonksiyonuna sahip, teşvik ve mülkiyete dayalı bir teşebbüstür.

TGMP

Mikrokredi, dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlayan, teminat ve kefalet gerektirmeden verilen küçük bir sermayedir.  TGMP kar amacı gütmeyen bir iktisadi kuruluştur. Türkiye’deki yoksulluğu azaltmak için dar gelirli kadınlara hibe yerine küçük miktarda krediler vermektedir. Bu “mikrokredi” sistemi, dar gelirli kadınlara iş sağlayarak onların devamlı bir şekilde aile bütçesine katkı sağlamalarını hedeflemektedir.

TİM – TEB Girişim Evi Startup Hızlandırma Programı

Start Up programı yılda 2 defa açılıyor. Seçilen teknogirişimcilerle deneyimli danışman kadrosu ile 4 aylık bir süreç içinde 6 danışmanlık görüşmesi yapılıyor, programda şirketlerin sürdürülebilirliği ve hızla büyümesini sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülüyor.Girişimlerin ürün segmentasyonlarının belirlenmesi, doğru müşteri kitlesinin tespiti, nakit akışının sağlanmasına yönelik danışmanlık görüşmelerinde, yalın ve hızlı karar alma ile hızlı büyümeye dönük iş modeli oluşturulmasına katkı sağlanmaya çalışılıyor.

TOBB – Genç Girişimciler Kurulu

Genç Girişimciler Kurulu, genç girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzerine kurulmuştur. Ülkemizdeki genç girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün gençler arasında gelişmesine öncülük etmek.

TTGV

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, 24 özel sektör, 5 kamu, 11 şemsiye kuruluş ve 15 gerçek kişinin bir araya gelmesi ile kurulmuş bir vakıftır.Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya Bankası arasında imzalanmış olan bir uluslararası borç anlaşması gereğince kurulmuş olduğu için, Kanunla kurulmuş vakıf statüsüne sahiptir.Ar-Ge Projeleri, Çevre Projeleri ve Stratejik Odak Konuları Projelerine destek sağlar.

Turkcell Girişimci Teknoloji Paketi

Turkcell, girişimciler için Turkcell Girişimci Teknoloji Paketi adında bir destek paketi sunmaktadır. Paket dahilinde bir yıl boyunca kullanılmak üzere, 100.000 TL değerinde Turkcell Bulut servisleri sunulmaktadır. Paketi almak için, yıllık 1 milyon TL’den az ciroya sahip olmak, şirketin yaşının en fazla 5 olması, mevcut sanal sunucu veya veri merkezi üyeliğinin bulunmaması ve Turkcell’in ürünleriyle entegrasyon yapmaya gönüllü olmak gerekiyor.

PayU StartupU

PayU StartupU, SaaS, PaaS, Fintech, Sosyal Medya ve mobil uygulama tabanlı girişimlerin e-ticarete başlamalarını ve online ödeme almalarını kolaylaştırmak için hazırlanmış özel bir fiyat ve içerik paketidir.
İlk 2 ay boyunca toplam 50.000 TL’ye kadar gerçekleştirilen işlemlerde komisyon almamaktadır. Bu programa dahil olanlar ilk yıl 630 TL olan hizmet bedelini ödemez. Bunların yanı sıra mentorluk desteği verilmektedir.

 Pilot

Türk Telekom tarafından 2013 yılında hayata geçirilen PİLOT, Türkiye’deki ilk kurumsal girişim hızlandırma programıdır. Türk Telekom, PİLOT ile girişimcileri desteklemeyi, girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi ve girişimlerle iş birliği yaparak müşterilerine yenilikçi ürün ve hizmetler sunmayı hedeflemektedir.Hızlandırma programı kapsamında girişimlere Türk Telekom ile iş birliği fırsatı, nakit desteği, eğitim, mentorluk, iş bağlantıları, yatırımcılara erişim, ofis alanı, teknoloji altyapısı, mobil iletişim paketi ve tanıtım desteği sağlanmaktadır.12 hafta süren programın sonunda ekiplerden, doğrulanmış bir iş modelini esas alan ‘Ana Fonksiyonlara Sahip Ürün (MVP)’ ortaya çıkarmaları beklenir. Programı başarı ile tamamlayan ekipler geliştirdikleri MVP ve iş modelini, seçkin yatırımcıların katıldığı ‘Demo Day’ etkinliğinde sunarlar.

Uygulamalı Teknoloji Ticarileştirme Programı

UTTP, her yeni senede farklı modelleme çalışmaları üzerinden ilerleyen, girişimcilik sektöründen teknoloji transfer ofisleri, mentörler, kamu-kurum ve kuruluşlardan oluşan uzman ekiplerin bir arada çalışarak en uygun ticarileşme stratejilerini belirlediği aynı zamanda bu stratejilerin uluslararası pazarda yer edinmelerini amaçlayan bir programdır.Toplamda 10 gün – 100 saate yakın bir süre ile gerçekleştirilen programın eğitim dili İngilizce’dir. Tamamen gerçek vakalar üzerinden çalışan UTTP, başvurular arasından seçilen 32 aday ile 4’er kişilik 8 grup halinde yürütülen bir sertifikasyon programıdır.

Visa İnovasyon Programı

Visa İnovasyon Program’ında girişimler için 3 ana tema belirlendiğini ve bu temaların Her Yerde Kart Kabulu, Dijital Ekonomi ve Yurtdışı Kullanım olduğunu belirtelim.Her Yerde Kabul teması, küçük işletmeler tarafından kart kabulünü hızlandırmaya, e-ticaret müşteri deneyimini geliştirmeye ve temassız deneyimi iyileştirmeye yardımcı oluyor.Dijital Ekonomi ise nakit paranın dijital dönüşümüne ve yeni kullanım ile ilgili mobil alışkanlıklara odaklanıyor. Yurtdışı Kullanım teması ise küresel e-ticaret deneyimi ve uluslararası para transferleri gibi sınır ötesi konuları odağına alıyor.

 Workup by Türkiye İş Bankası

Workup’ta girişimlere Kolektif House içerisindeki Workup ofisinde altı ay boyunca üretebilecekleri çalışma alanı veriliyor ve ilk olarak Kolektif House üyelikleri başlatılıyor. Programda ilk bir ay deneme süresi olup kalan beş aylık döneme; deneme döneminde girişimin gösterdiği performansa göre devam ediliyor. Workuplılara program boyunca; yalın girişimcilik metotları, araştırma ve müşteri geliştirme, ekip kurma ve yönetme, hukuk, finans ve muhasebe, pazarlama ve sunum teknikleri, satış ve pazarlama eğitimleri, mentor ve teknik danışmanlık desteği veriliyor. Girişiminin gelişimini ve hızlanmasını destekleyen etkinliklerinin yanı sıra, Kolektif House etkinlikleriyle girişimcilere ekosistemin kalbinde verimli ve mutlu bir çalışma alanı sağlanıyor.

Yeni Fikirler Yeni İşler

YFYİ Zone ön kuluçka alanında, ODTÜ TEKNOKENT erken aşama firmaları ile birlikte çalışma fırsatı yakalar. Her girişimin ihtiyaçlarına özelleştirilen programdan faydalanabilir, mentorlarının desteği ile fikrini geliştirebilir.ODTÜ TEKNOKENT’in küresel iş ağına, paydaşlarına ve başarılı mezun girişimcilerine erişebilir, ekosistemin bir parçası olabilirsiniz. İş ortaklarının desteği ile ilk uygulama, pilot uygulama ve potansiyel müşterilere ulaşabilir, fikrinizi test edebilirsiniz.

Yıldız Kuluçka Boostup Programı

Yıldız Teknopark bünyesinde startup ve scaleup seviyesinde faaliyet gösteren firmaların doğru yatırımcıya doğru adımlar ile ulaşmasını sağlamaktır.

Zendesk Startups

Müşteri hizmetleri yazılımları üreten Zendesk, aylık değeri 218 dolar olan ürünlerini bir yıl boyunca Zendesk Startups paketiyle girişimcilere ücretsiz olarak sunuyor. Zendesk Startups, Zendesk’in yeni müşterisi olmayı, Seri B veya daha az yatırım almış olmayı ve 100’den az çalışanı olmayı şart koşuyor. Aynı zamanda Zendesk’in iş birlikçisi olan kuluçka merkezleri ve hızlandırma programlarında bulunmanın da faydası olabileceğini söylüyorlar.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close