Genç Girişimcilerin Neden Mentorlara İhtiyacı Var?

Pek çok girişimci herhangi bir akıl hocası olmadan başarıya ulaşmış olsa da, gerektiğinde uzanabileceğiniz bir yardım eli olması her zaman daha kolaydır. Biraz zaman ve çaba ile birkaç mentor ile görüşmeye başlayabilir ve çok geçmeden iş hayatınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Bazıları sizinle haftada bir, bazıları yılda bir veya iki kez ve hatta bazıları bundan daha az görüşme yapabilecek bile olsa, emin olun her bir konuşma sizin için çok değerli olacaktır. Seçtiğiniz akıl hocaları, kat etmek üzere olduğunuz yolu çoktan yürümüşlerdir ve bir girişimci olarak size başarılı olmak için ihtiyaç duyabileceğiniz değerli ticari bilgiler, tavsiyeler, manevi destek ve teşvik sağlayabilirler.

Bir Mentor Ne Yapar?

Dersler, iş, müfredat dışı etkinlikler ve kişisel bir yaşam sürdürmeye çalışırken, genç bir girişimcinin hayatı oldukça zor. Neyse ki, günlük yaşamda karşılaşacağınız sorunların çoğu, bir mentorun kolaylıkla başa çıkmanıza yardımcı olabileceği türden sorunlardır – zaman ve para yönetimi hakkında tavsiyelerde bulunmaktan, sanal ofislerden yararlanmak gibi kişisel ve profesyonel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaya kadar. İyi bir akıl hocası, finansman seçenekleri, artan sıkıntılar, ortaklık sorunları ve etik sorular dahil olmak üzere tüm girişimcilerin karşılaştığı zorluklarda size yardımcı olacaktır.

Doğru Mentor Nasıl Bulunur?

Birkaç girişimci kendi ailelerinde bir akıl hocasına sahip olacak kadar şanslı olsa da, kendi başına bir veya iki tane bulmak hala mümkün. Öncelikle ihtiyaçlarınızı tam olarak belirleyin ve siz işinizi kurarken mentorluk ihtiyaçlarınızın değişeceğini de mutlaka aklınızda bulundurun. Sayılarla ilgili sorun yaşıyorsanız, finans alanında geçmişi olan bir akıl hocası düşünün. Sanal ofis kullanmayı düşünüyorsanız, zaten bu hizmeti almakta olan bir akıl hocası bulun. Bir sonraki adıma geçmek için hangi becerilere ve desteğe ihtiyacınız olduğunu belirleyerek mentorunuz için bir istek listesi oluşturun. Esnek olun, konuştuğunuzdan daha fazla dinleyin ve mentorlarınıza size ve şirketinize sağladıkları her şey için sık sık teşekkür etmeyi asla unutmayın.

Onlar İçin Neler Var?

Bazı durumlarda, mentorlar ilişkiden mali bir fayda da göreceklerdir: sizi ve şirketinizi büyük bir potansiyele sahip olarak görürlerse, daha sonraki anlaşmalara ve yatırımlara katılma fırsatına sahip olmak isteyebilirler. Diğerleri için mentorluk daha çok içsel bir ödüldür. Belki de onlara iş hayatına yeni atıldıkları zamanları hatırlatırsınız ya da kendi akıl hocaları onların başarılarında önemli bir rol oynamış ve iyiliğe karşılık vermek istiyorlardır. Sebepleri ne olursa olsun, mentorluk karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki olmalıdır.

Aynı Anda İki Mentor Birinden Daha İyi mi?

Hemen hemen her durumda, bir yerine iki mentor tercih edilebilir. Birden fazla mentor bulmayı planlıyorsanız, kendi sektörünüzden bir tane bulun ve farklı bir sektörde deneyime sahip bir tane. Zaman ilerledikçe, alacağınız en iyi iş tavsiyesinin sektörünüzün dışındaki kişilerden geldiğini fark edebilirsiniz. Yeni bir bakış açısı getirebilir ve sektörünüzden birinin soramayacağı sorular sorabilirler. Aynı zamanda, sektörünüzde bir akıl hocası bulmak da oldukça faydalıdır – çok fazla açıklama gerektirmeden ne hakkında konuştuğunuzu bilirler ve sektörünüzün iç ve dış yönlerini bilirler.

Servcorp’un 50,000 kişiden oluşan topluluğunda kendinize en iyi mentoru bulacağınızdan eminiz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close