Hibrit (karma) çalışma alanları “yeni normal” mi oluyor?

2019 yılı geldiğinde, işvereninizin sürekli olarak evden çalışmanızı isteyeceğini hiç hayal edebilir miydiniz? Bir zamanlar ofis çalışanları, ofis hayatının tüm koşuşturmacasından uzaklaşabilecekleri ve uzaktan çalışmanın tadını çıkartabilecekleri tek bir gün için bile can atarlardı. Şimdi ise, tüm dünya öncelikle sağlık ve güvenliğe yeniden odaklanmaya zorlanırken, uzaktan çalışma trendleri çalışanların evden çalışma ile ofisinde çalışmayı birleştirdiği, yepyeni bir tür karma çalışma alanı yaratıyor.

Zoom, Microsoft Teams ve Google Hangouts gibi uzaktan çalışma teknolojileri sayesinde ekipler, artık iş arkadaşlarıyla sürekli bağlantıda kalabiliyor ve günlük işlerini evlerinin konforunda tamamlayabiliyorlar. Bazıları günlük işlerini home ofislerinde (veya mutfak masalarından) yapmaktan hoşlanırken, bazıları ise, uzaktan çalışmanın beraberinde getirdiği özyönetim gereksinimlerini, ofise gitmekten çok daha büyük bir iş olarak görüyor.

Peki bu yeni karma (hibrit) çalışma alanı, ofis alanlarının geleceği için tam olarak ne anlama geliyor? Şirketler, “eski çalışma biçimine” dönecek mi? Yoksa 2020’de alıştığımız koşullar, şirketleri, insanların güvenli bir şekilde çalışması için her iki dünyanın en iyilerini birleştiren yeni, geliştirilmiş ve daha pratik bir yola doğru ilerlemeye zorlayacak mı?

Hibrit çalışma alanları neden “yeni normal” oluyor?

Geleneksel ofis alanını işgücündeki baskın konumundan ayırmak bir salgın halini aldı. Yeni normaller ile geçen aylardan sonra, her kuruluş farklı bir yeniden açılma ve işyerini güvenli hale getirme aşamasından geçmekte. Ve bu, çalışma biçimlerinin geleceği için önümüzdeki haftaların, ayların ve yılların neye benzeyeceğini kavramanın zor olmayacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, hibrit çalışma alanları, değişen sağlık yönergelerine ve koronavirüs ile ilişkili kişisel sağlık sorunlarına hızla ayak uydururken güvenli ve aynı zamanda daha esnek bir çalışma ortamı oluşturmanın yeni bir yolu olarak daha yaygın hale gelmekte. İşletmeler, yüz yüze işbirliğinin faydalarını sağlamanın yeni yollarını artık, evden çalışmanın esnekliğiyle denemekteler. “Karma” olarak adlandırılmıştır, çünkü personelin evde rutin olarak çalışmasına izin verirken, aynı zamanda ekiplerin ihtiyaç duyduklarında, fiziksel bir ofiste çalışmalarını sağlayan, dönüşümlü bir kadro oluşturur.

Esasen bu, tüm geleneksel ofislerin ortak çalışma alanları haline geldiği ve çalışanların uzun süreli evden çalışanlar ile değiştirilerek, kendilerine ait ofislerde çalışmak için zaman ayırmalarına izin verilmesi anlamına geliyor. Ve bu yeni çalışma biçimi, insanları nerede olurlarsa olsunlar en iyi işlerini yapmaya nasıl teşvik edeceğimize dair yeni bir takım soruları da beraberinde getiriyor.

Hibrit (karma) çalışma alanları üretkenliğime nasıl fayda sağlayacak?

Yeni hibrit çalışma alanının en önemli yararı, insanları birlikte çalışmaya teşvik etmesidir. Ekipler arasındaki fiziksel engelleri yıkarak başlıyor, görevlerin ve üretim programlarının üstesinden gelmek için onları sanal olarak birbiriyle iletişimde kalmaya zorluyor. Bir ofiste hep birlikte çalışmaktan, evden / uzaktan çalışmaya geçmek, sanal ofisler ve sanal buluşma yerleri aracılığıyla ekip içi ilerlemeyi takip etmenin ve bağlantıda kalmanın yeni ve daha iyi yollarını bulmak anlamına gelir. Ancak bu, üretkenliğin ve işbirliğinin herhangi bir şekilde zarar gördüğü anlamına gelmez. Fiziksel bir ofis ortamında, en büyük yenilikler nadiren kapalı bir bölmedeki yalnız bir çalışandan gelir, ancak farklı bir işbirliği kültürü – ve bunu başarmak genellikle organizasyon kültüründe ve iş gücünüzde önemli değişiklikler gerektirmekte.

Bununla birlikte, koronavirüs, çalışanları daha başarılı işbirliklerine daha hızlı iten ve fiziksel olarak bir arada olmamaya rağmen, birlikte daha uyumlu ve birbirine bağlı bir şekilde çalışmalarını gerektiren hibrit çalışma alanlarına hızla geçiş yapılmasını gerektirdi. Çalışma biçimlerimizin geleceği için, bu geçişin nasıl olacağı hala belirleniyor. Ancak, bir kuruluş bu değişikliği etkili bir şekilde yönetebiliyorsa, çalışma şeklimizdeki sismik değişimler, genellikle daha büyük yenilik fırsatları getirir.

Hibrit çalışma alanlarında tüm ekipler için uyarlanabilirlik

Başarılı bir hibrit çalışma alanı modeli bulmak için ortak bir yolculukta olan bu kadar çok şirket varken, dönüşümünüzü diğer şirketlerin yaptıkları etrafında planlamak cazip gelebilir. Ancak bu stratejinin sorunu, her şirketin kendi işyeri için farklı ihtiyaçları ve beklentilerinin olacak olmasıdır.

Başarılı ve uyumlu bir hibrit uzaktan çalışma ortamı oluşturmak için, işinize ve çalışanlarınıza en iyi şekilde fayda sağlayan iş yeri stratejisini belirlemeniz gerekir. Nasıl mı? Çalışanlarınızın araçlara, teknolojiye ve birbirlerine erişim de dahil olmak üzere, günlük işlerini en iyi şekilde yapmak için ihtiyaç duyacakları şeyler hakkında kapsamlı araştırmalar, güvenilir verileri göz önünde bulundurarak.

Genellikle, hibrit çalışma alanlarının tasarım estetiği, çalışan uyumluluğuna ve verimliliğine oldukça katkıda bulunur, ekipler arasında daha fazla iletişime teşvik eder. Çalışanlarınız arasında birlik, yaratıcılık ve üretkenlik duygusu geliştirmeye yardımcı olmak için, ortak alanlarda paylaşılan çalışma alanları, özel stantlar ve toplantı alanları gibi tasarım öğeleri eklemeyi düşünebilirsiniz. Ofisin çeşitli yerlerinde arzu edilen kolaylıkları bulmak, ekip çalışmasına teşvik eder ve işbirliği potansiyelini arttırır.

Hibrit çalışma alanları hakkında sağlık ve hijyen endişeleri

Şirketlerin fiziksel ofis alanlarını yeniden aktif hale getirmesi ile ilgili en önemli dört endişe şöyledir:

  • Uzun vadeli / kısa vadeli finansal durum
  • İş güvenliği
  • Fiziksel sağlık
  • Zihinsel sağlık

Karma çalışma alanları, çalışan sayılarını kısıtlayarak ve çalışma ortamını sıklıkla deenfekte ederek, şirketlerin güvenli bir şekilde yeniden açılmasına olanak tanırlar. Ayrıca, çalışan personelleri için daha fazla esneklik sunarak, iş yerindeki motivasyonu arttırır ve belirsiz zamanlarda çalışanlara aile ve bakıcı gibi sorunlara odaklanmak için zaman tanır. Bununla birlikte karma çalışma alanları, yeni nesil çalışanlar için oldukça çekicidir. Örneğin, yakın tarihli bir rapor, Baby Boomers kuşağının %35’i,  Z Kuşağı çalışanların %70’inin ve Y Kuşağı çalışanlarının %68’inin işe geri dönme konusunda aileleri ve kişisel durumları hakkında orta düzeyde endişeli olduklarını gösteriyor.

İş yerinizi % 100 çevrimiçi ortama taşımak, aile üyelerine bakmaya ihtiyaç duyanlar için daha fazla seçenek sunar ve çalışanların bu tarz konularda seçenek sahibi olması, motivasyonlarını olumlu yönde etkiler.  En yüksek üretkenliği sunan seçeneğe (uzaktan çalışma, fiziksel bir ofiste çalışma süresi veya ikisinin bir kombinasyonu) dayalı olarak nasıl çalışacaklarını seçebilirler.

Hibrit bir çalışma alanına geçişin şirketlere avantajları

Öncelikle cevaplanması gereken hayati soru, kuruluşunuz kalıcı olarak hibrit bir çalışma alanına geçmek istiyor mu? Koronavirüs salgını sona erdiğinde, karma çalışma biçimlerinin kalıcı olacağına ve çalışma hayatının yeni geleceğinin bu olduğuna sizi ikna edecek bir çok sebep olacaktır.

Verimli ve yeterince kullanılmayan kurumsal ofis alanları, COVID-19’dan önce de büyük bir sorundu ve salgın, kuruluşların mevcut alanlarının her santimini maksimize etmelerini sağlamak için taban plakalarını optimize ederek tasarruf edebilecekleri şaşırtıcı miktarda parayı daha da öne çıkardı.

Karma bir çalışma alanına geçiş, önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlayabilir ve çalışanları birden fazla lokasyona yayılmış küresel kuruluşlar için, yılda milyonlar bile tasarruf ettirebilir. Dünya çapındaki akıllı kuruluşlar, uzaktan veya evden çalışmaya geçmekten elde ettikleri tasarrufların bir kısmını, çalışanlarının ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan hibrit bir çalışma alanı oluşturmak için yeniden yatırım yapmaya başladılar. Daha sonra diğer tasarruflar, çalışan deneyimini iyileştirmeye veya daha geniş kurumsal stratejileri geliştirmeye yönelebilir. Geleneksel fiziksel ofis ortamına sahip şirketlerin rakamı, salgın döneminden önce bile azamlaya başlamıştı. Aslında bu global kriz, yalnızca dijital dönüşüme giden yolu hızlı bir şekilde kat etti ve yeni hibrit çalışma alanının başarılı, çevik ve geleceğe dönük bir iş modeli oluşturmak için ne kadar çekici olduğunu vurguladı. Bugün kendi hibrit çalışma alanınızı oluşturmaya yönelik bir sonraki adımı atmaya ne dersiniz? Servcorp’un Uzaktan Çalışan Ekip Paketine bir göz atın ve seçeneklerinizi görüşmek için bizimle iletişime geçin.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close