Genç Gİrİşİmcİler ve Mentorluk

Mentorluk, Fransızca’dan türemiş bir kelime ama aslında son dönemde oldukça hayatımızın için yerleşmiş bir kelime. Akıl hocası, yol göstericisi olarak kullandığımız bu kelime artık lise, üniversite öğrencilerinden, çalışan profesyonellere kadar herkesin hayatının içinde.

Hepimizin zaman zaman yaşadığı kafa karışıklıkları için bizden çok daha tecrübeli birinin yardımına ihtiyaç duyuyoruz. Bu kişiler genellikle bu yollardan çoktan geçmiş, benzer hataları yapmış ya da yapmamış insanlar oluyorlar. Onlarla aynı adımları izlemesekte en azından genel olarak yürümek istediğimiz yolun çerçevesini çizmemize yardımcı oluyorlar.

İşte bu noktada aslında bir girişimin temelde eksik olan tek noktasına dokunulmuş oluyor tecrübe! İstediğiniz kadar ruhunuz, inancınız, takım çalışmanız ve harika bir alt yapınız olsun. Zaten yeni olduğunuz iş hayatında bir de yeni bir fikirle barınıyorsanız işiniz daha da zorlaşıyor. Genç girişimcilerin en büyük destek noktası olan mentorları ile ilişkileri ise kesinlikle bir zorunluluk içermemektedir. Belki her hafta bir gün buluşulan bir kahve içerek görüşebilirken bazen senede 1 ya da 2 kez görüşülerek ilerleyen bu ilişkide her konuşma değerlidir.

blog-entrepreneurs-need-mentors-lg.jpg

Genç girişimcilerin hayatları gerçekten zor, hem kendilerini geliştirmeye devam ederken hem de bir girişimi devam ettirmek oldukça zor ve baskısı oldukça ağır aynı zamanda kişisel hayatlarına da vakit ayırmaları gerekiyor ne de olsa onlar gençler! Sonuç olarak günlük hayatta zaman yönetimini nasıl gerçekleştireceği, kriz ve para yönetimlerini nasıl gerçekleştireceği doğru kararları alırken neler yapılması gerektiği ile ilgili bütün sorularınızda yanınızda kişisel sınırlarınızı aşmadan birinin var olabilmesi demektir.

Bazı girişimciler harika bir fikrin yanında aynı zamanda da ihtiyaçları olan desteği her zaman aileden biri ile mentor menti ilişkisi geliştirmek olarak alabiliyorlar ama bu her zaman ve her aile için mümkün olmuyor ama bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın! Mentoring desteği alabileceğiniz daha bir çok profesyonel ve kuruluş var. Sadece ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz bu noktada çok önemli. Kendinizin ve Girişiminizin analizini çok doğru yapmalı ve bu noktada ihtiyaçlarınızı, eksiklerinizi ve güçlü yönlerinizi çok net belirlemelisiniz. Mentorunuzu seçerken güçlendirmeniz gereken yönlerinize odaklanmalısınız ve mentorunuzun bu konularda size yardımcı olabileceğinden emin olmalısınız.

Bir elin nesi var iki elin sesi var. Birden fazla mentor olması her zaman için iyidir sadece bu noktada dikkat edilmesi gereken şey akıl hocalarının aynı sektörden olmamasıdır. Mentorlarınızın birinin kendi sektörünüzden olduğuna diğerinin ise sektörünüze uzak olmasına özen gösterirseniz kendinizi çok daha objektif yaklaşımlarla geliştirme fırsatını yakalarsınız.

Sonuç olarak mentor genç girişimcilerin en değerli gelişme aracı olabilir bu nedenle dikkatli bir tercih yapılması gereken ve sizi yönetecek olan kişi olarak görmemek önemli! Sadece danıştığınız kişi olan Mentorunuz akıl hocanız ve danışmanınızdır sizin yerinize kararları o veremez.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close